284 Bin Liralık Borcu Silindi! Yargıtay'dan Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Emsal Konut Kredisi Kararı Çıktı

Konut kredisi kullanan, çeken herkesi ilgilendiriyor! Tüketici Hakem Heyeti ve Bölge İdaresi Mahkemesi kararları sonrası Yargıtay tarafından konut kredisi hakkında emsal karar açıklandı!

Finans 05.10.2021 - 12:25 05.10.2021 - 12:28 Gülcan Özer

Konut kredisi çeken kişileri yakından ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Süreç bir bankadan konut kredisi kullanarak ev satın alan kişinin yaşadığı mağduriyet sonrasında mahkemenin yolunu tutması ile başladı. Mahkemeden konut kredisi çeken milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal karar çıktı. 

Binbir emekle yapmış olduğu birikimin üzerine konut kredisi çekerek ev sahibi olan kişi hayatının şokunu yaşadı. Banka tarafından imza attığı konut kredisi sözleşmesine eklenen madde ile vatandaş mağdur olurken, yaşadığı sorunu banka ile çözemeyince mahkemenin yolunu tuttu. 

284 BİN LİRA BORÇLU GÖRÜNDÜ, ÇEKTİĞİ KONUT KREDİSİ İLE HAYATININ ŞOKUNU YAŞADI! 

İmzalamış olduğu konut kredisi sözleşmesine eklenen haksız şart nedeniyle 284 bin TL borçlu görünen vatandaş hayatının şokunu yaşadı. Yaşamış olduğu mağduriyetin çözülmesi umudu ile mahkemeye başvuru yapan vatandaş Tüketici Mahkemesi tarafından haklı bulundu. Tüketici Mahkemesi tarafından alınan 284 bin TL borçlu olmadığı kararı ve taşınmaz üzerine davalı lehine tesis edilen ipoteğin fek edilmesi kararı sonrası banka bir üst mahkemeye başvuru yaptı. 

konut-kredisi-emsal-kararı

BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ DE VATANDAŞI HAKLI BULDU! 

Tüketici Mahkemesi tarafından verilen karara itiraz eden banka Bölge Adliye Mahkemesi üzerinden itiraz davası açtı. İstinaf başvurusu üzerine alt mahkemenin verdiği kararı inceleyen Bölge Adliye Mahkemesi de kararının usul ve yasaya uygun olmadığından kaldırılmasına, dosyada yeniden yargılama yapılmasına ihtiyaç duyulmadığından davanın reddine hükmetti. 

konut kredisi çeken herkesi ilgiendiren emsal kara

KONUT KREDİSİ ÇEKEN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR: YARGITAY KONUT KREDİSİ HAKKINDA YENİ EMSAL KARAR AÇIKLADI! 

Avukatın kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay 3. Hukuk dairesi "Dava tarihi itibariyle yürürlükte olan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 5. maddesi ile sözleşmelerdeki haksız şart düzenlenmiş olup anılan kanun maddesinde 'Haksız şart; tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dâhil edilen ve tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme şartlarıdır" denilerek milyonlarca konut kredisi çeken kişiyi ilgilendiren emsal bir karara imza atmış oldu. 

Yargıtay açıkladığı kararında "Tapu Müdürlüğünce düzenlenmiş olan ipotek senedinin 'sözleşme şartları' başlıklı bölümün 1. maddesi, yukarıda açıklanan yasal düzenlemeler ışığında haksız şart niteliğindedir" diyerek 284 bin liralık ipotek borcunu kaldırdı ve davacının borçlu olmadığına hükmetti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@