2B Arazi Satışı ve Hazine Tarım Arazi Satışı İçin Son Başvuru Tarihi / Son Gün

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bakanlık tarafından satışa sunulan 2B Arazi ve Hazine Tarım Arazileri hakkında açıklamalarda bulunarak son başvuru tarihlerini bir kere daha hatırlattı.

Emlak Haberleri 22.11.2018 - 10:03 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bakanlık tarafından satışa sunulan 2B Arazi ve Hazine Tarım Arazileri hakkında açıklamalarda bulunarak son başvuru tarihlerini bir kere daha hatırlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığın 2019 yılı bütçesi için sunum yaptı. Yapılan sunumda Bakan Kurum 2B araziler ve tarım arazilerinin satışı hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında hem şimdiye kadar yapılan satışları hem de bu satışlardan elde edilen geliri açıkladı. Devletin kasasına yapılan satışlardan şimdiye kadar 11 milyar lira girdiğini belirten Bakan Kurum aynı zamanda son başvuru tarihlerini bir kere daha hatırlattı. 2B Arazilerin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?2B arazi başvurusu için açıklanan son tarih 30 Kasım 2018 olarak duyuruldu. Bakan Murat Kurum "Yapılan son düzenlemeler ile 6292 sayılı Kanundan daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi amacıyla, kanun kapsamında yer alan vatandaşlarımıza 30 Kasım 2018 tarihine kadar ek başvuru ve ödeme süresi imkânı tanıdık" açıklamasında bulundu. Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?Tarım arazilerinin satışı süre uzatımı ise 5 Aralık 2018 tarihinde sona erecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Tarım Arazileri ve 2B Araziler Hakkındaki Açıklamaları "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Bakanlığımız bünyesine dâhil olan Milli Emlak Genel Müdürlüğü; ormanlar hariç yaklaşık 3 milyon 400 bin adet ve 60 bin km² yüzölçümlü Hazine taşınmazının edinim, yönetim ve elden çıkarılması işlemlerini yürütmektedir.2B arazilerinin satışı kapsamında 748 bin hak sahibi tapularına kavuşmuştur. Satışı yapılan 531 bin taşınmazın toplam satış bedeli 11 milyar TL olup, bu tutarın bugüne kadar 7 milyar 800 milyon TL’lik bölümü tahsil edilmiştir. Geri kalanı ise taksitler halinde ödenmektedir.Yapılan son düzenlemeler ile 6292 sayılı Kanundan daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi amacıyla, kanun kapsamında yer alan vatandaşlarımıza 30 Kasım 2018 tarihine kadar ek başvuru ve ödeme süresi imkânı tanıdık. Bahse konu düzenleme ile 128 bin hak sahibinin daha mülkiyet sorunlarının çözüme kavuşturulmasını hedefledik.Hazineye ait tarım arazilerinin satışında ise 57 bin hak sahibini tapularına kavuşturduk. Bu kapsamda toplam 45 bin adet araziyi 782 milyon TL bedel üzerinden sattık ve 267 milyon TL’sini tahsil ettik. Henüz satış işlemlerine başlanılmayan illerimizde rayiç bedel kontrolü ve hak sahipliği belirleme çalışmaları devam etmektedir" Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@