2B Arazisi Son Başvuru Tarihi Dolmak Üzere!

2B arazi almaya hak kazanan kişilerin bu haklarını kullanmaları için mutlaka 2B arazi başvuru tarihleri arasında gerekli işlemleri tamamlamaları gerekiyor.

2B Arazisi Son Başvuru Tarihi Dolmak Üzere!

2B arazi almaya hak kazanan kişilerin bu haklarını kullanmaları için mutlaka 2B arazi başvuru tarihleri arasında gerekli işlemleri tamamlamaları gerekiyor.

Orman vasfını yitiren arazilerin hak sahiplerinin satın almalarını sağlamak amacı ile getirilen 2B Arazi satışları için açıklanan son başvuru tarihi dolmak üzere. Hak sahiplerinin bu haklarını kullanmak istemeleri durumunda mutlaka 2B arazi son başvuru tarihi dolmadan bu başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Peki, 2B arazisi başvuru tarihi ne zaman doluyor?

2B Arazi Nedir?


Hazineye ait olan taşınmazlar nedeni ile devletle vatandaşlar sürekli olarak karşı karşıya gelirken süregelen bu sorunun çözümü için “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun” yasası çıkartılmıştır. Çıkarılan bu yasa kapsamında orman vasfını yitiren ve bir daha bu vasfı kazanması mümkün olmayan araziler 2B arazi olarak isimlendirilmektedir. Bu araziler Hazine Bakanlığı üzerine kayıtlı olan arazilerdir ve ıslah edilemez yapıya sahiptir.

Kimler 2B Arazi Satın Alabilir?


2B arazi satışları öncelikle sadece yasa ile belirlenen hak sahiplerine yapılabilmektedir. Orman arazilerinin talan edilmesinin önüne geçilebilmesi için bir dizi önlem alınmış olup bunlardan en önemlisi hiç tartışmasız bu arazilerin sadece orman köylüsüne satılmasıdır. 2B arazi satışı için bu kişilerin dışında kalan üçüncü şahısların başvuruda bulunması anayasal bir suç olarak kabul edilmektedir. Araziler sadece üzerinde yaşayan ve bunu kanıtlayan orman köylüsüne yani hak sahiplerine yapılabilmektedir. Bu kişilerin kendilerine sunulan haktan yararlanmak için mutlaka belirtilen son başvuru tarihleri içerisinde başvuru işlemlerinin tamamlamaları gerekmektedir.

2B Arazilerde Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?


Kendisine sunulan 2B arazi hakkından yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka son başvuru tarihi dolmadan önce başvuru işlemlerini tamamlamış olmaları gerekiyor. Daha öncede son başvuru tarihi dolmadan önce sürenin uzatılması bu sefer bir uzatmanın olmayacağını kesinleştiriyor gibi görünüyor. Yeni yapılan yasal düzenleme ile beraber 2B arazi başvuruları 7 Mart 2018 itibari ile sona erecek. Bu tarihten sonra ne yazık ki yapılacak olan başvurular kabul edilmeyecek. Yine yapılan başvurunun kabul edilmesi için mutlaka 2B arazi almak isteyen kişilerin ödemeleri gereken tutarı da yatırmış olmaları gerekiyor. Bu tutarı ödemeyen kişiler başvuru işlemlerini tamamlasalar dahi elde etmiş oldukları hakkı yitirmiş oluyor. Kaynak: emlak365.com
SONRAKİ HABER