2Y - 1Ç Yerleş-Çalış-Yaşa formülü nedir? Erdoğan Suriyelilerin dönüşü için duyurdu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli sığınmacılar için 2Y 1Ç formülünü devreye aldıklarını açıkladı. Peki 2Y 1Ç nedir, nasıl yapılacak? İşte ayrıntılar.

Gündem 11.05.2022 - 16:56 11.05.2022 - 16:56 Büşra Uluşen

Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden biri olan sığınmacılar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni bir formül açıkladı. Suriyelilerin dönüşü projesinde '' 2Y - 1Ç '' modelinin uygulanacağı Yerleş-Yaşa-Çalış politikasıyla sığınmacıların geri dönüşünün sağlanacağını ifade etti. 

2Y - 1Ç Yerleş Çalış Yaşa modeli nedir, nasıl uygulanacak?

Türkiye, Suriye'deki iç savaşa çeşitli operasyonlar düzenleyerek hem sınırları koruyor hem de mevcut Suriyelilerin ülkelerine dönüşünü sağlamak için çalışmalar yürütüyor. Daha önce Suriyelilerin ülkesine dönmesi için 100 bin briket ev yapılmasına karar verilmişti. Şimdiye kadar yaklaşık 50-60 bin mülteci ülkesine dönerken kalan konutlar ise yıl sonuna kadar tamamlanacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni proje ile 200 - 250 bin arasında ev yapılması ve 1 milyondan fazla mültecinin için yeni bir yaşam alanı oluşturulacağı anlamına geliyor. Bu kapsamda Suriye'nin yaşam koşullarına uygun olarak bahçe içinde yapılacak evlerin çatılarında da su depoları bulunacak. Ailelerin büyüklüklerine göre Cerablus, Azez, El Bab, Resulayn ve Tel Abyad'daki evlere yerleştirme süreci başlayacak. 

suriyeliler-1

Söz konusu projenin altyapı hizmetleri AFAD tarafından sağlanacak fakat evlerin maliyeti Türkiye'nin hazinesinden değil, uluslararası kuruluşlar, fonlar ve yardım kuruluşları tarafından finanse edilecek. İlerleyen günlerde bunun için protokoller de imzalanacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Yerleş yaşa çalış formülüne göre, Suriyeli sığınmacılar güvenli bölgelere giderek burada hem yeni yapılan briket evlere yerleştirilecek hem de aynı yerde çalışarak hayatın olağan akışına geri dönmeleri sağlanacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@