3 Ay ile 52 Yaşında Emeklilik Fırsatı! Sosyal Güvenlik Uzmanı Detaylarını Açıkladı

Emekli olmak isteyen erkekler askerlik borçlanmasıyla kadınlar ise doğum borçlanmasıyla erken emeklilik hakkı elde edebilirler. Birkaç aylık borçlanma 2 yıllık erken emeklilik sağlayabilir.

Finans 27.07.2021 - 16:08 27.07.2021 - 16:12 Mustafa KARAGÖZ

Erken yaşta emekli olmak isteyenler için bazı özel haklar bulunuyor. Kişiye tanımlı özel haklar ile emekli olmak isteyenler için kişisel veriler oldukça önemli. Kişinin doğum tarihi, askerlik tarihi, askerliği ilk SGK priminden önce mi sonra mı yapılmış olması, ilk prim ödeme tarihi emeklilik yaş ve şartlarının belirlenmesinde doğrudan etkilidir. 

KİŞİYE ÖZEL EMEKLİLİK HAKLARINIZI ÖĞRENİN

Çalışanların ilk işe başlama tarihleri emekli olacakları yaş şartını ve prim ödeme şartını belirler. 1999 yılı öncesi işe girenler için 3600 gün prim ödemiş olmak emeklilik için yeterli. Ancak 2008 yılından sonra işe girenler için normal emeklilik şartı 7200 prim gün ve 25 yıl sigortalılık gün şartı. Yaş haddinden emeklilik ise 5400 prim gün ve 25 yıl sigortalılık şartı. Bu şartları sağlayanların dışında bazı ek koşullarda mevcut. Özellikle ilk işe giriş tarihi çok daha eski olanlar için.

52 Yaşında Emeklilik

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu kendi köşesinde bir soruya yanıt verdi. Posta'da yer alan haberde, bir çalışanın özel durumunu yorumlayan SGK Uzmanı çalışanın 52 yaşında emekli olabilecek haklara sahip olduğunu duyurdu. 

Erkek çalışan çalışma bilgilerine dair açıklamasında "1 Eylül 1969 doğumluyum. 16 Ağustos 1991’de sigortaya girdim. Daha sonra Bağkur, tekrardan sigorta derken 9 Ocak 2018’den beri sigortalı çalışmaktayım. Mayıs 2021 sonu itibarıyla 3111 gün 4A, 5217 gün 4B hizmetim bulunuyor." ifadelerini kullandı. 

Çalışan sorusunda askerlik borçklanması yapması durumunda ne zaman emekli olabileceğini sordu.

SGK Uzmanı bu soruya verdiği yanıtın ilk bölümünde çalışanın hangi statüden emekli olacağını açıkladı. Bu kapsamda "Primi ödenen son yedi yılda (son 2520 gün prim ödemesi içinde) fazla prim yatırılan sigortalılık statüsünden emekli olunuyor. 9 Ocak 2018’den beri ara vermeden sigortalı çalışıyorsanız, son yedi yılda (son 2520 gün içinde) SSK’ya fazla prim yatırdığınızdan SSK şartlarıyla emekli olacaksınız." açıklamasında bulundu. 

Soruya verdiği yanıtın ikinci kısmında ise çalışanın hangi koşullara bağlı emekli olabileceğini açıklayan SGK Uzmanı, "Askerliğinizin 3 ayını borçlanmanız halinde SSK’dan emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz." bilgisini paylaştı. 

Askerlik borçlanması yapılabilmesi için ilk işe giriş tarinin askerlikten sonra olması gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@