3 Bakanlık Harekete Geçti! Türkiye'ye Turist Getirene 300 Milyon Dolar Destek Verilecek

Savaş nedeniyle turizm sektöründe endişe yaşanırken üç bakanlık tarafından atılan adım ile Rus turist getirene destek yağacak. Ayrıntılar haberimizde.

Finans 10.04.2022 - 02:05 10.04.2022 - 02:05 Büşra Uluşen

Rusya - Ukrayna savaşı nedeniyle Türkiye'ye bu yıl gelecek turist sayısında azalma görüleceği endişesi ile yeni üç aşamalı formül devreye girecek. Edinilen bilgiye göre, turist sorununu çözmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ortak çalışmasıyla yeni bir sistem oluşturulacak. 

TÜRKİYE'YE TURİST GETİRENE 300 MİLYON DOLARLIK KREDİ

Rusya'dan Türkiye'ye turist getiren tur şirketlerine, Rusya merkezli Türk tur operatörlerine Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle toplam 300 milyon dolar kredi desteği sağlanacak. Bu kredi ile zor durumda olan operatörlere destek verilecek ve Türkiye'ye turist getirilmesi konusunda önemli bir adım atılmış olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, Kredi Garanti Fonu ve bankaların destek paketlerinden oluşacak üçlü formülün Mayıs ayının ilk haftalarında açıklanacağı öngörülüyor. 

THY İLE 1.5 MİLYONLUK ANLAŞMA

Kredi desteğinin yanı sıra, Batılı ülkeler tarafından Rusya'ya uygulanan ambargolardan etkilenen havayolu şirketlerine de destek sağlanacak. Sigorta kapsamından çıkarılan havayolu şirketleri, uçuşlarını erteleme ya da iptal etmek durumunda kaldı. Bu nedenle Türkiye'ye gelecek olan turistlerin havayolu ile gelmesinin önü de kesilmiş oldu.

Yaşanılan bu sorunun çözülebilmesi amacıyla Anex, Pegas ve Coral gibi tur operatörleri ile Türk Hava Yolları (THY) arasındaki görüşmeler sürüyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, konu hakkında Türk Hava Yolları (THY) ile 1.5 milyon koltuk anlaşması yapıldığı bildirildi. 

Buna göre THY, üç tur şirketi için toplam 1.5 milyon koltuğunu ayırdı. Ayrıca Pegasus Havayolları ile de Rusya'daki özel havayolu şirketlerinin 500 bin turist taşıması hedefleniyor. Atılan bu adımlarla birlikte 2022 yılında 2 milyon Rus turistin ülkemize gelmesi garanti altına alınmış olacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@