3 ilde istinaf mahkemesi kurulacak! Karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 3 ile daha istinaf mahkemesi kurulacağı duyuruldu. Haber sonrasın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ paylaşım yaptı.

Gündem 10.06.2022 - 11:19 10.06.2022 - 11:19 Büşra Uluşen

Resmi Gazete'nin 10 Haziran 2022 Cuma tarihli 31862. sayısında bölge adliye mahkemelerinin kurulmasına ilişkin karar yayımlandı. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, 2016 yılında hayata geçirilen istinaf mahkemelerine yenilerini eklediklerini, bu kapsamda Denizli, Malatya ve Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemeleri'nin kurulmasına ilişkin kararın Resmi Gazete'de yayımlandığını duyurdu. 

3 ile istinaf mahkemesi kuruluyor

Bakan Bozdağ'ın açıklamalarının akabinde, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Adalet Bakanlığı kararı ile Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun olumlu görüşü alınarak, Denizli, Malatya ve Tekirdağ kentlerinde istinaf mahkemesi kurulmasına karar verildi.

Resmi Gazete'nin yayımlanarak yürürlüğe giren kararda şu ifadeler yer alıyor:

" 5235 Sayılı Adli Yargı İl Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 25 inci maddesi uyarınca Hakimler ve Savcılar Kurulunun olumlu görüşleri alınarak Denizli, Malatya ve Tekirdağ bölge adliye mahkemeleri kurulmuştur ''

resmi gazete-3

Adına istinaf mahkemeleri de denilen Bölge Adliye Mahkemeleri, 2016 yılında faaliyetlerine başladı. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Van illerinde bölge adliye mahkemeleri bulunuyordu. Resmi Gazete'de yayımlanan karar sonrasında istinaf mahkemesi sayısı 18'e yükselirken bu illere Denizli, Malatya ve Tekirdağ da eklendi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, istinaf mahkemesi kurulduğu haberini sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım ile duyurdu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@