3 İlde Kesin Korunacak Hassas Alanlar Açıklandı! Muğla Bodrum, İstanbul Adalar, Balıkesir Marmara ve Ayvalık

10 Nisan tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'de Muğla Bodrum, İstanbul Adalar, Balıkesir Marmara ve Balıkesir Ayvalık ilçelerinde kesin koruma altına alınan hassas alanlara dair kararlar yayımlandı.

3 İlde Kesin Korunacak Hassas Alanlar Açıklandı! Muğla Bodrum, İstanbul Adalar, Balıkesir Marmara ve Ayvalık

Cumhurbaşkanlığı Kararları ile bazı alanlar kesin korunacak hassas alan olarak belirlendi. 10 Nisan 2021 Tarihli ve 31450 Sayılı Resmi Gazete'de yer alan düzenleme kapsamında hassas alan olarak belirlenen ve kesin korunma altına alınan bölgeler Muğla'nın Bodrum İlçesi, İstanbul Adalar, Balıkesir Marmara ve Balıkesir Ayvalık ilçelerinde yer alıyor.

RESMİ GAZETE KARARIYLA KESİN KORUMA ALTINA ALINAN ALANLAR

Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeler kapsamında Muğla'nın Bodrum İlçesinde 3 farklı alan kesin koruma alanı olarak belirlendi. İstanbul Adalar'da bir bölge kesin korunacak hassas alan olarak belirlenirken Balıkesir'i Marmara İlçesinde 2, Ayvalık İlçesinde de bir alan kesin korunacak alan ilan edildi.

İşte Bölgelere Göre Kesin Korunacak Alan Olarak Belirlenen Yerler

* Muğla İli, Bodrum İlçesi Sınırları İçerisinde Bulunan Göl Mahallesi Kıyı Kesimi Doğal Sit Alanı

* Muğla İli, Bodrum İlçesi Sınırları İçerisinde Bulunan Gündoğan ve Türkbükü Mahalleleri Kıyısında Bulunan Alan, Adalar ve Çevresi Doğal Sit Alanı

* Muğla İli, Bodrum İlçesi Sınırları İçerisinde Bulunan Eskiçeşme-Bitez-Ortakent-Karakaya-Dereköy-Geriş Mahalleleri ve Adalar Çevresi Doğal Sit Alanı

* İstanbul İli, Adalar İlçesi Sınırları İçerisinde Bulunan Tavşan (Balıkçı) Adası Doğal Sit Alanı

* Balıkesir İli, Marmara İlçesi Sınırları İçerisinde Bulunan Marmara Adası Saraylar Mevkii 3 No.lu Doğal Sit Alanı

* Balıkesir İli, Ayvalık İlçesi Sınırları İçerisinde Bulunan Sarımsaklı Mevkii 62 No.lu Doğal Sit Alanı

* Balıkesir İli, Marmara İlçesi Sınırları İçerisinde Bulunan 13 No.lu Marmara Adası-Marmara Adası Mevkii Doğal Sit Alanı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararları ile yukarıda yer alan bölgelerin statüleri yeniden değerlendirildi. Her bölge için ayrı ayrı ilan edilen kararlarda sınır ve koordinatları gösterilen alanlar kesin korunacak hassas alanlar olarak belirlendi.