3 Kamu Bankası İmzayı Attı! Vakıfbank, Halkbank Ziraat Bankası 2 Yıl Ertelemeli, Yüzde 0.88 Faizle Konut Kredisi Verecek

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalar atıldı. Devlet destekli kredi kampanyası ile yüzde 0.88 kredi müjdesi geldi!

3 Kamu Bankası İmzayı Attı! Vakıfbank, Halkbank Ziraat Bankası 2 Yıl Ertelemeli, Yüzde 0.88 Faizle Konut Kredisi Verecek

Devlet destekli kredi kampanyası ile en düşük kredi faiz oranı yüzde 0.88 seviyesine çekildi. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan kampanya kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı faiz destekli en uygun kredi kampanyası başvuruları başladı.

Evini yenilemek ve depreme dayanıklı sağlam konutlarda oturmak isteyen kişilere yönelik olarak başlatılan kentsel dönüşüm konut kredisi kampanyası kapsamında devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından düşük faizli kredi desteği verilecek. Bakanlığın sağladığı 400 baz puanlık faiz desteği ile kredi faiz oranları yüzde 0.88 seviyesine kadar çekiliyor.

DEVLET DESTEKLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ KAMPANYASI BAŞLADI!

Türkiye'nin son derece hareketli olan aktif fay hattı üzerinde yer alması nedeni ile riskli ve eski binalarda oturan kişilere kentsel dönüşüm imkanı sunulmuştu. Evini kentsel dönüşüme vermek isteyen ancak yeterli nakit para birikimi olmayan kişiler isterlerse evlerini yıktırarak yeniden yaptırmak isterlerse de eski evlerini satarak yeni evlerine taşınmak için kentsel dönüşüm konut kredisi çekebilecek.

çevre bakanlığı konut kredisi desetği

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NEDİR?

Afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini öngören “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen kredilerdir. Bu kredi paketi kapsamında bankaların uyguladıkları konut kredisi faiz oranlarına bakanlıkta faiz desteği vermekte, böylelikle konut kredisi faiz oranı düşürülmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 400 baz puana kadar faiz indirimi yapılırken 10 yıl vadeli konut kredisi için ilk taksit ödemesini 2 seneye kadar öteleme imkanı da sağlanmaktadır. Ancak bankalar 2 sene ertelemeli kredi konusunda kendi insiyatiflerini kullandığı için bankaların bu erteleme süresi farklılık gösterebilmektedir.

halkbank kentsel dönüşüm kredisi

HALKBANK KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KAMPANYASI!

Halkbank kentsel dönüşüm kredisi için faiz oranını yüzde 1,37 olarak belirledi. Bakanlığın vermiş olduğu yüzde 0,33 oranındaki kredi desteği ile söz konusu oran yüzde 1,04 seviyesine çekildi.

vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi-1

VAKIFBANK KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ İLE YÜZDE 0.88 FAİZ MÜJDESİ GELDİ!

Devlet bankaları arasında en düşük faiz oranı veren banka ise Vakıfbank oldu. Vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı yüzde 0,88 olarak belirlenirken, B sınıfı konutlarda bu oran yüzde 0.92 olarak uygulanacak. Standart binalarda ise kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı yüzde 0,96 olarak uygulanacak.

KİMLER KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ ÇEKEBİLİR, KREDİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Evlerini kentsel dönüşüme vererek yeniden yaptırmak isteyen ev sahipleri, riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahipleri ile oturduğu evi riskli yapı olarak tespit edilen ev sahipleri kentsel dönüşüm konut kredisi çekebilmektedir. Konut kredisi çekmek için kişinin kentsel dönüşüm kira yardımı desteği almaması şartı aranırken riskli yapı olarak tespit edilen ya da evin olduğu olanın riskli alan olarak ilan edilmesi gerekmektedir.

SONRAKİ HABER