3 Olası Senaryo İle Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Altın Fiyatları Ne Olur?

Merkez Bankası Ağustos ayı faiz kararı bekleniyor. TCMB faiz indirirse, pas geçerse, faiz artırımı yaparsa dolar ve altın ne olur, düşer mi, yükselir mi?

3 Olası Senaryo İle Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Altın Fiyatları Ne Olur?

Merkez Bankası Ağustos ayı PPK toplantısı ve sonrasında açıklanacak olan faiz kararı için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan faiz açıklaması sonrası gözler Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanacak olan rakamlara çevrildi.

Merkez Bankası Ağustos 2021 faiz kararı kadar karara göre piyasaların alacağı yönde merak konusu oldu. Dolar kuru ve altın fiyatları için izlenecek rota ve gelecek tepkiler yatırımcıların radarına girdi.

MERKEZ BANKASI AĞUSTOS AYI TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

TCMB Ağustos ayı PPK toplantısı 12 Ağustos 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından başkanlık edilecek olan toplantı ile alınan kararlar saat 14:30 itibari ile Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden yayımlanacak olan toplantı tutanağı ile ilan edilecek.

merkez bankası faiz kararı

MERKEZ BANKASI AĞUSTOS AYI TOPLANTISI İLE PAS GEÇERSE, FAİZ ORANLARINI SABİT TUTARSA DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamlarının yükselerek son yılların en yüksek seviyesine ulaşması ile Merkez Bankası faiz kararı için hareket edebileceği alan daralmış oldu. Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu başkanlık ettiği son 3 toplantıda faiz oranlarını sabit tuttu. Yani toplantıları pas geçti.

merkez-bankası-faiz-indirirse-ne-olur

Ağustos ayı faiz kararı için ekonomistlerin beklentileri yavaş yavaş belli olurken başarılı dolar tahminleri ile adını duyuran Remzi Özdemir yapmış olduğu değerlendirmesinde "Dövizde sert bir yükseliş olmasa da TL yavaş yavaş değer kaybetmeye devam eder. Merkez Bankası'nın bağımsızlığını ilan etmek ve "Ben özerk bir kurumum emir ile iş yapmam" diye düşündüğünü göstermesi olumlu bir mesaj olabilir" diyerek faizlerin sabit tutulması durumunda dolar kurunda ve altın fiyatlarında sert bir fiyatlama beklenmediğini söyledi.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIR MI, FAİZ ARTIRIMI YAPARSA DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Merkez Bankası tarafından atılacak böyle bir adımın bağımsızlık vurgusu anlamına geleceği ve piyasalara güven verecek olması nedeni ile hem dolar kuru hem de altın fiyatlarında sert bir düşüşe neden olabileceği belirtilirken böyle bir kararın alınması ihtimali ise düşük görülüyor.

merkez-bankası-pas-geçerse-ne-olru

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPARSA, TCMB AĞUSTOS TOPLANTISI İLE FAİZİ İNDİRİRSE DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NE OLUR, YÜKSELİR Mİ?

Remzi Özdemir yapmış olduğu değerlendirmesinde Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılırsa vatandaşların ceplerindeki son kuruşa kadar dolar alacağını, bankacılık sisteminin kontrolden çıkacağını iddia ederek "Şimdi Türkiye, 20 tansiyonlu bir hasta gibi ağzından burnundan kan geliyor ve birileri faiz indir diyor.

Bu iş bilmezliğin sonu felç ya da kalp krizidir haberiniz olsun. Umarım Merkez Bankası bu 12 Ağustos'taki toplantıda aklıselim bir karar alır" diyerek korkutucu açıklamalarda bulundu.

Gözler Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararına çevrilirken 12 Ağustos 2021 Perşembe günü açıklanacak olan rakamlar piyasaya yön verecek.

NOT: Burada yer alan bilgiler yapılan açıklamalardan derlenen haberler olup, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz, bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

SONRAKİ HABER