3. Tabliye Montajı Başladı! 1915 Çanakkale Köprüsü Hızla İlerliyor

Çanakkale Boğazı'nın Gerdanlığı 1915 Çanakkale köprüsü projesi hızla ilerliyor. Peki, projede son durum ne?

Emlak Haberleri 27.07.2021 - 12:55 27.07.2021 - 12:56 Gülcan Özer

Simgelerin köprüsü olarak tanımlanan ve tamamlandığı anda dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü unvanını Türkiye'ye getirecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü için çalışmalar hız kazandı. 

Cumhuriyetin 100'üncü yıl kutlamalarına yetiştirilmesi için çalışmaların aralıksız olarak devam ettiği köprüde son durum kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor. Projede son olarak 3. tabliye montajına başlandığı ilan edildi.

ÇANAKKALE BOĞAZININ GERDANLIĞI OLACAK! 1915 ÇANAKKALE PROJESİ SON DURUM NE?

Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçelerinin arasında yapımına başlanan 1915 Çanakkale Köprüsü projesinde çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Projede önemli bir dönüm noktası daha aşıldı ve 3. tabliyenin montaj çalışmalarına başlandı. 

Yürütülen çalışmalar kapsamında Asya yakasında bulunan Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında yer alan Gelibolu Sütlüce mevkileri noktasında kurulan şantiyelerde 5 bin kişi ile yoğun bir mesai aralıksız olarak sürdürülüyor. Projede 649 mühendis görev alırken dev tabliyelerin montajı sürüyor. 

1915-çanakkale-köprüüs

HER BİRİ 700 TON AĞIRLIĞINDA! 

Yürütülen çalışmalar kapsamında Bursa'nın Gemlik ve Kocaeli'nin Gölcük ilçelerindeki fabrikalarında ÇİMTAŞ tarafından üretilen 87 tabliye bloku yerlerine yerleştiriliyor. Singapur bayraklı "Asian Hercules-III" isimli yüzer vinç yardımı ile yerlerine yerleştirilen her bir blokun ağırlığının yaklaşık 700 ton olduğu belirtilirken iki kule arasındaki üçüncü tabliye montajı aşamasına geçiş yapıldı. 

Her birinin 48 metre uzunluk ve 45 metrek genişlikte olduğu belirtilen mega tabliye bloklarının montaj işlemlerinin tamamlanması ile beraber köprünün geçiş yolu sonunda kullanım için hazır hale getirilmiş olacak. 

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ NE ZAMAN AÇILACAK?

Pek çok özelliği ve sahip olduğu sayılar nedeni ile simgelerin köprüsü olarak isimlendirilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nün iki ayağı arasındaki aralık mesafesi ürkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılıyla isimlendirilerek 2023 metre olarak tasarlanmıştı. 

Yine Türk bayrağına ithafen köprünün kule bağlantıları ve unsurları kırmızı - beyaz renginde tasarlanırken iki kulenin de üst bölümleri Seyit Onbaşı'na ithafen namluya sürülen top mermisi şeklinde tasarlanacak. Dev köprü Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107'nci yıl dönümü tarihine denk gelen 18 Mart 2022 tarihinde açılacak. Açılışın bu tarihe yetişmesi için köprüde çalışmalar aralıksız devam ederken açılışın tam tarihinde yapılması için ekipler can siparene bir şekilde çalışıyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@