3. Toplantı Öncesi Muhtemel Asgari Ücreti TV'de Canlı Yayında Açıkladı

Prof. Dr. Sefer Şener asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Katıldığı TV programında asgari ücret zammına ilişkin bir hesaplama yapan Şener, zam için 4.090 TL rakamını işaret etti.

Finans 08.12.2021 - 11:21 08.12.2021 - 11:21 Mustafa Karagöz

Asgari ücret görüşmelerinde 2. toplantı gerçekleşti. 3. toplantı ise kısa bir süre içinde tamamlanacak. Görüşmelerin 2021 yılında çok uzun sürmeyeceği ve rakamın bu hafta içinde açıklanması bekleniyor. Asgari ücret için 3. toplantı 9 Aralık tarihinde gerçekleşecek olup bu toplantının ardından yada 15 Aralık tarihine kadar olan süreç içinde zam tutarının ilan edilmesi bekleniyor. Görüşmelere dair süreç bu şekilde olurken asgari ücrete ilişkin dikkat çeken bir hesap geldi. 

2022 ASGARİ ÜCRET İÇİN 4.090 TL AÇIKLAMASI

Prof. Dr. Sefer Şener, CNN Türk canlı yayınına katıldı. Program kapsamında 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olacağına ilişkin açıklamalarda bulunan Sefer Şener, maaşa dair verilerin netleşmeye başladığını söyledi. Ünlü Profesör, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuya ilişkin açıklamalarını olduğunu hatırlatarak herkesin beklentisinin enflasyon üzerinde bir zam olduğunu söyledi. Olayın işçi kesimi, işveren kesimi olduğunu söyleyen Şener tüm tarafların süreçten mutlu ayrılması gerektiğini söyledi. 

Prof. Dr. Sefer Şener değerlendirmelerinin devamında yeni veriler geldikçe tahminleri güncellediğini ifade ederek "Süreç yaklaştıkça tahminlerimi güncelliyorum benim yaptığım hesaplara göre asgari ücretin yüzde 30’un altına inmesi ve yüzde 45’in üzerine çıkması çok mümkün görülmüyor." dedi. İşçi tarafından beklentilerin 3.750 TL ile 4.000 TL arasında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şener taleplerin işverene getireceği yükün çok iyi ayarlanması gerektiğini bildirdi. 

Konuşmasının devamında asgari ücret için vergi ve prim düzenlenmesi beklendiğini de söyleyen Şener asgari ücretin 3.600 TL ile 4.100 TL arasında olabileceğini söyledi. 2022 için değerleme oranının yüzde 36 olduğunu hatırlatan Şener "Eğer Türk İş’in söylediği gibi değerleme uygulanmışsa o zaman 3 bin 825 liraya tekabül eden bir asgari ücretle karşılaşmış oluyoruz. Neresinden bakarsanız bakın 3 bin 600 lira ile 4 bin 90 lira arasında sıkışmış durumda." görüşlerini paylaştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@