3 Yıl Avantajına En İyi Örnek! EYT Çıkarsa 54 EYT'siz 57 Yaşında Emeklilik

Emekli olmak isteyenler için EYT düzenlemesi gündemden düşmüyor. EYT kapsamında yer alıp almadığını merak edenler SGK Uzmanlarına kendi sorularını soruyorlar.

Gündem 09.11.2021 - 14:25 09.11.2021 - 14:25 Mustafa KARAGÖZ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi için söylemler artmaya başladı. Farklı emeklilik formülleri üzerinde tartışmalar başlarken vatandaşlarda kendi durumlarını sorguluyorlar. 

EYT DÜZENLEMESİYLE 3 ERKEN EMEKLİLİK

EYT düzenlemesine dair merak edilen soru kaç yıllık avantaj sağlanacağı yönünde. Erken emeklilik konusunda ise 3 yıl formülü gündemde konuşuluyor. Kademeli emeklilik veya kısmi emeklilik formülleri de masada olduğu konuşuluyor. 

Emeklilik için bekleyenler için ayrıca Finlandiya ve Almanya formülleri de çok konuşulan düzenlemeler arasında. Bu formüllerde erken emeklilikte maaş kesintisi öngörüyor. 

O SORUYA YANIT VERDİ

EYT düzenlemesine dair tartışmalar bu şekilde devam ederken SGK Uzmanı Ekrem Sarısu kendisine sorulan soruya yanıt verdi. Sarısu bir çalışanın kendisine yönelttiği sorusunda EYT düzenlmesinin sağlayacağı 3 yıllık avantajı açıkladı.

Diğer çalışanlar için de örnek teşkil edecek soruda çalışan "1979 doğumluyum. 1994 yılında girişim yapıldı. SSK’lı olarak 30 gün çalıştım. Sonra Eylül 1998’de tekrar girişim oldu. Toplam prim günüm 6950. Askerliğimi 18 ay yaptım." bilgilerini verdi. Sorusunda ise;

EYT Çıkarsa Faydalanır Mıyım?

SGK Uzmanı bu soruya çalışanın tabi olduğu emeklilik şartlarını açıklayarak başladı. Sarısu açıklamasında "İlk girişinizde adınıza prim ödemesi varsa (sorunuzdan olduğu anlaşılıyor), emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, bundan sonra prim yatırmasanız da 54 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. İlk girişte adınıza prim ödemesi yoksa 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." ifadelerine yer verdi. 

EYT Düzenlemesi için beklentiler ise 50 yaş üzeri için geçerli olması. 3 yıla kadar önce emeklilik hakkı sağlaması ve muhtelemen erken emeklilik durumunda maaşların değişmesi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@