3 Yıl Birikim Yapana Devlet Desteğiyle 26 Bin 995 TL Ev Parası

Ev almak isteyenler için konut hesabı ile birikim yapma fırsatı devam ediyor. Konut hesabı üzerinden 3 yıl birikim yapanlar yaklaşık 27 bin TL'lik devlet desteği alabiliyorlar.

Emlak Haberleri 07.02.2022 - 17:06 07.02.2022 - 17:06 Mustafa Karagöz

Konut hesabı başvuruları devam ediyor. 2022 yılında konut hesabı açarak birikim yapmaya başlayan bir müşteri 2025 yılında devlet desteği alabilir. Devlet destekleri tutarları her yıl yenilenir. 2022 yılı için ilan edilen destek tutarları ise 26 bin 995 TL'den başlıyor. 

KONUT HESABIYLA NE KADAR DEVLET DESTEĞİ ALIRIM?

Konut hesabında destek tutarı hesaplaması hesapta birikin tutar üzerinden yapılır. Vatandaşlar en az 3 yıl olmak üzere düzenli birikim yapalar. Birikim sonunda hesapta biriken paranın belli bir tutarı kadar destek ödemesi vatandaşlara ödenir. 2022 yılı için ilan kaç yıllık birikime ne kadar destek ödemesi alınacağına ilişkin tablo belli oldu. İşte o rakamlar. 

* Konut hesabı düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay arasında olanlar için, destek miktarı hesapta oluşan birikim tutarının ’i kadardır. Bu kapsamda yapılacak olan azami destek ödeme tutarı 26.995,96  TL.

Yapılan birikim tutarı arttıkça konut hesabı ile sağlanan devlet desteği de artmaktadır. Eğer vatandaşlar 3 yıl yerine 4 yıl veya 5 yıl ve üzeri birikim yaparlarsa alacakları ödeme tutarı da yükselecektir. 

4 Yıllık Birikim için

* Konut hesabı düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay arasında olanlar için, destek miktarı hesapta oluşan birikim tutarının ’i kadardır. Bu kapsamda yapılacak olan azami destek ödeme tutarı 29.072 TL.

5 Yıl ve Üzeri Birikim için

* * Konut hesabı düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzerinde olanlar için, destek miktarı hesapta oluşan birikim tutarının %20’si kadardır. Bu kapsamda yapılacak olan azami destek ödeme tutarı 31.149 TL.

KONUT HESABI ÜZERİNDEN DESTEK NASIL ALINIR, SİSTEM NASIL İŞLER?

Konut hesabı üzerinden destek almak isteyenler için sisyem çok basit bir şekilde işler. Müşteriler öncelikle herhangi bir bankadan konut hesabı açarlar. Açılan hesap için birikim planı oluşturulur. Aylık, 3 aylık yada 6 aylık ödeme planları ile hesaba para yatırılır. Hesapta para birikmeye başlar, ayrıca söz konusu birikim istenildiği gibi kullanılamaz. Paranın hesapta durması ve birikmesi gerekiyor. Kullanım bankanın ilan edeceği tutarda ve sayıda sınırlıdır. Bu şekilde birikim yapanlar 3 yıl sonunda destek almaya hak kazanırlar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@