30 Kişiye Mezar Olan Emrah Apartmanı Davasında Büyük Olay! Biri Öldü, Biri Tahliye Edildi

İzmir depreminde en büyük yarayı alan Emrah Apartmanı davasında yeni bir gelişme yaşandı. Sanıklardan biri öldü, biri de tahliye edildi.

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 15:18 28.12.2021 - 15:18 Büşra Uluşen

İzmir'de 2020 yılında meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremde Emrah Apartmanı 30 kişiye mezar olmuştu. Emrah Apartmanı'na açılan 'bilinçli taksitle birdne fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçlamasıyla davasında, biri tutuklu 3 sanığın yargınlanmasına devam edildi. 

Sanıklardan Biri Hayatını Kaybetti

Edinilen bilgilere göre, tutuksuz yargılnan ir sanığın hayatını kaybetmesi nedeniyle geriye kalan iki sanık, taraf avukatları ve müştekilerin katıldığı duruşmada ilk olarak depremi hisseden ve yakınlarını deprem nedeniyle toprağa verenlere söz verildi. 

emrah apartmanı

Bina Üzerine Yıkılan Kadın Şikayetçi Oldu

Emrah Apartmanı'nda ikamet eden ve enkazdan 58 saat sonra kurtarılan İdil Şirin, binanın daha önce tadilat olup olmadığını bilmediğini, depremde binanın üzerine yıkıldığını ve aldığı hasarlar nedeniyle sorumlulardan şikayetçi olacağını belirtti. 

Depremde aynı apartmanda anne, baba ve kardeşini kaybeden Sibel Öztürk de suçluların en ağır cezayı almalarını talep etti. 

emrah apartmanı 2

Çatlakların Sıvayla Kapatıldığı İddia Edildi 

Depremde babasını kaybeden Ömer Taşkın, binada bulunançatlakların sıvayla kapatıldığını öğrendiğini söyledi. Tanıklardan biri ise 2016 yılında binada kiracı olduğunu söyleyerek, bu tarihten sonra binada bir tadilat yapılmadığını, sadece dış cephenin boyandığına şahit olduğunu belirtti.

Binanın altında dükkanı olan diğer tanık ise dükkanına kendisinin tadilat yaptıklarını bu işlemleri esnasında taşıyıcılara herhangi bir zarar vermediklerini söyledi. 

Bu sırada mahkeme başkanı tarafından söz verilen tutuklu sanık fenni mesulü T.A., bina projelerinin İstanbul Teknik Üniversitesi raporuna göre aklandığını öne sürdü. 

Tahliye Talep Etti!

Sözlerine devam eden sanık T.A, rapora göre sorumluluklarının ortadan kalktığını belirterek ''Dava yanlış yere gidiyor. Tadilatları görmezden elirsek binanın yıkılışını yorumlayamayız. Güçlendirmeler yapılmıştır. Kolon ve perde hesaplarının yapılmadığı yazılmıştı. Ancak bilirkişi raporunda görülmediği yazıyor. Binanın yıkılmasıyla ilgili bir suçumun olmadığını düşünüyorum ve tahliyemi talep ediyorum'' dedi. 

emrah apt

Tutuklu Yargılanmaya Devam Edecek

Tutuksuz yargılanan sanık H.U ise binanın fenni mesulün kontrolünde yapıldığını ve kendisinin de depremde yakınlarını kaybettiğini bildirdi. Diğer sanık Hüseyin Bilgin Sert'in avukatı ise müvekkilinn 26 Aralık'ta hayatını kaybettiğini bildirdi. Savcı, sanığın tutuklu yargılanmasının devamını talep etti. 

Mahkeme, tutuklu sanık T.A'nın konutu terk etmeme şartıyla tahliyesine karar verdi, duruşma 24 Mart 2022 tarihine ertelendi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@