3.000 TL Maaşı Olan Bir Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekli vatandaşlar bankalardan kullanabilecekleri kredilerin şartlarını araştırmaya devam ederken 3.000 TL emekli maaşı olan bir emeklinin ne kadar kredi çekebileceği merak ediliyor. 

Finans 29.07.2021 - 06:00 29.07.2021 - 06:00 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de pandeminin etkisiyle farklı kesimlerden vatandaşların kredi ihtiyaçları oldukça arttı. Bankacılık piyasasının müşterilere kredi kullandırma oranına bakıldığında bu durum net şekilde görülüyor. 

EMEKLİLER KREDİ İMKANLARINI ARAŞTIRIYOR

Ekonomik olarak pandemi etkisiyle zor durumda kalan kesimlerin başında emekliler geliyor. Dolayısıyla emekliler kendilerine kredi verebilecek bankalara dair araştırmalar yapıyorlar. Emekli maaşının garanti olmasından dolayı bazı bankalarda son yıllarda emeklilere dair özel politikalar uygulandığı görülüyor. 

EMEKLİ MAAŞI TEMİNATI İLE KREDİLER

Emekli vatandaşların emekli maaşları bir güvence olarak görüldüğü için bankalar bunu bir anlamnda teminat kabul ediyorlar ve emekli müşterilere çeşitli kredi imkanı temin ediyorlar. Emekliler için çok sayıda banka özel bir kredi kampanyası uyguluyor. Özellikle Halkbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Garanti BBVA bu bankalardan bazıları...

emekli kredi hesqplama

EMEKLİLERE NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Emekli müşterilere bankaların ne kadar kredi verebilecekleri bankadan bankaya değişmektedir. Bu durum biraz da bankaların kredi politikaları ile ilgilidir. Bazı bankalar emeklilere kredi vermeyi istemezken bazı bankalar ise bu konuda özel kampanyalar yapabiliyorlar. 

Emeklilerin çekebilecekleri kredi tutarları ise bazı faktörlerin eşliğinde tespit ediliyor. Burada en önemli detay emekli maaşı miktarıdır. Emekli maaşına göre bankalar çekilebilecek kredi miktarını belirlemektedirler. Bazı bankalaremekli maaşının 10 katı kadar kredi verebilirken bazı bankalar ise kredi miktarının daha düşük bir seviyede tutabiliyorlar. 

Emeklilerin kullanacakları kredilerin miktarını belirleyen bir diğer husus ise kredi talep eden emeklinin yaşıdır. Bankaların bir kısmı emeklilere kredi verirken yaşı ilerlemiş vatandaşları tercih etmeyebiliyorlar. Dolayısı ile bu vatandaşlara kısa vadeli krediler verilebiliyor. Yaşı genç emekliler ise herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmıyorlar. 

3.000 TL MAAŞI OLAN BİR EMEKLİ NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Emekli maaşı 3.00 TL olan emekli vatandaşlar ne kadar kredi çekebileceklerini merak ediyorlar. Bankalar bu hesaplamayı yaparken emekli müşterilerin aylık n ekadar kredi taksiti ödeyebileceklerine bakıyorlar. 

Bankalar aylık kredi taksitlerinin emekli müşteriler için maaşlarının en fazla yüzde 70'ine denk gelmesine özen gösteriyorlar. 3.000 TL emekli maaşı olan bir müşteri en fazla 2.100 TL kredi taksiti ödeyebilir. 

Yapılan bu hesaplamaya göre ortalama olarak emekliler ihtiyaç kredisi için en fazla 55 Bin TL kredi çekebilirler. Taşıt kredilerinde ise bu tutar 65 Bin TL olmaktadır. Konut kredisi için emekli müşterilerin çekebilecekleri en yüksek tutar ise 125 Bin TL'dir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@