>

3+1 Evi Kentsel Dönüşüme Girenlere TOKİ Direkt Bir Ev Mi Verir?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın kentsel dönüşüm projeleri yurt geneline yayılmış durumda.

3+1 Evi Kentsel Dönüşüme Girenlere TOKİ Direkt Bir Ev Mi Verir?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın kentsel dönüşüm projeleri yurt geneline yayılmış durumda. Çok sayıda şehirde devam eden projelerin yanında önümüzdeki günlerde takvime dahil edilecek projeler bulunuyor. Peki TOKİ kentsel konut projelerinde vatandaşların hakları nasıl belirleniyor.

TOKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE HAK SAHİPLERİNE VERİLECEK KONUTLAR NASIL BELİRLENİYOR?

TOKİ Başkanlığı ve konutun yer aldığı belediye başkanlığı bölgede kapsamlı bir çalışma gerçekleştiriyorlar. Konutun bulunduğu mahallenin durumu, arazi değeri, konut değeri hesaplanıyor. Kurum bu bedellerin nasıl belirlendiğine ilişkin resmi sitesinden kapsamlı bir bilgilendirmede bulundu. TOKİ yapmış olduğu açıklamasında kentsel dönüşüm konutlarında bedel tesptinin, tapulu yapılar için arsa, bina ve eklenti olarak hesaplanırken kendisine ait olmayan arazi üzerinde tapusuz binası olanlara sadece enkaz (bina-yapı varsa ağaç) değeri üzerinden hesaplandığını açıkladı.

Bunun dışında kalan bazı özel durumlar olduğunu açıklamasına ekleyen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, "Mülkiyeti yapı sahibine ait olmayan durumda, arsa/arazi için değil yapı için bedel takdir edildiğinden bedel; yapının metrekare büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu hesaplar o yıla ait Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri üzerinden, binanın yaşı, cinsi, eksik imalatı ve yapım tarzına göre yapılmaktadır." bilgilendirmesinde bulundu. TOKİ konutlarında esas merak edilen nokta ise konutların değişimlerinin nasıl yapıldı. TOKİ Başkanlığı bir dairesi olan vatandaşlara bir dairemi veriyor yoksa farklı bir plan mı uyguluyor.

BİR DAİREYE EŞİT BİR DAİRE Mİ VERİLİYOR?

TOKİ'nin kentsel dönüşüm projeleri ile ev sahibi olmayı amaçlayanlar için dairelerin nasıl belirlendiğine ilişkin sorular yanıtlandı. TOKİ öncelikle yeni inşa edeceği konutların maliyetinden, hak sahibin eski konutunun değerini çıkarır. Bu hesaplama ile konut değerleri eşit ise ödeme yapılmaz, ancak yeni konut daha pahalı ise hak sahibine bir ödeme planı oluşturulur. TOKİ evlerin değişim hesaplamalarının nasıl yapıldığına ilişkin soruya "TOKİ’nin maliyet bedelleri dikkate alarak tespit ettiği konut satış bedelinden hak sahiplerine ait taşınmazlar için belirlenen arsa, bina ve eklentisine ait bedel düşürülür ve tespit edilen borç için vadeli satış yöntemi uygulanır. Hak sahibine bu farkı küçük taksitlerle, uzun vadeli olarak ödeme imkanı sağlanır." yanıtını verdi.

Birden Fazla Konut Verilir Mi?

Kentsel dönüşüm projesi için oluşturulan komisyon, arsa ve bina değerine göre bir hesaplama yapar. Eğer arsanın ve konutun değeri yeni inşa edilen konutun değerinden fazla çıkarsa hak sahiplerine tespit edilen değere denk gelecek sayıda konut verilebilir. Bu durumun düzenlemesi TOKİ idaresi tarafından yapılır.

Emlak365.com