32 Günlük Mevduat Getirisi Düştü, Konut Yatırımı Yapanların Sayısı Yükseldi!

Bankaların vadeli mevduat hesap faiz oranları gerilemeye devam ederken faizin cazibesini yitirmesi ile beraber birikimi olanlar fiyatlarda artış beklenen konut sektörüne yöneldi.

EMLAK HABERLERİ 25.02.2020 - 09:30 15.07.2021 - 00:09 SERHATMEDYA

Bankaların vadeli mevduat hesap faiz oranları gerilemeye devam ederken faizin cazibesini yitirmesi ile beraber birikimi olanlar fiyatlarda artış beklenen konut sektörüne yöneldi. Konut yatırımı yapanların sayısı arttı. Detaylar haberimizde...

Düşen konut kredisi faiz oranları ev sahibi olmak isteyen vatandaşı harekete geçirirken düşen vadeli hesap faiz oranları da konut yatırımı yapmak isteyen kişileri harekete geçirdi. KONUT YATIRIMI YAPANLARIN SAYISI ARTACAK! Konu hakkında değerlendirmede bulunan Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkanı Hacı Ali Taylan konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş ile beraber ipotekli konut satış rakamlarında rekor artış yaşandığına dikkat çekti. Taylan yapmış olduğu açıklamasında "Geçen yıl faizlerin yüksek olması nedeniyle alt ve orta gelir grubundaki vatandaşlar konut alımlarını ertelemişti. Eylül itibarıyla faizlerin düşmesinin ardından bu kesim özellikle ikinci el konut piyasasında talebi artırdı" diyerek konut satış rakamlarında yaşanan artışı hatırlattı. YENİ KONUT ÜRETİMİ AZALDI, KONUTA TALEP ARTTI, EV FİYATLARI YÜKSELDİ!Tapu harcı indirimi gibi ek düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirten Taylan "Sektörün bu tip desteklere ihtiyacı var. Yeniden böyle bir destek getirilirse sektöre büyük katkı sağlayacaktır.Bu yıl içinde konut satış rakamlarının daha da artmasını bekliyoruz. Mevduatın getiri faizleri düşük olduğu, konut kredi faizleri de yüzde 1'in altına indiği için vatandaşlar tasarruflarını emlak alımına yönlendirecektir. Şu anda mevcut konut stoku talepler için yeterlidir. Satışlar devam ederse arz ihtiyacı da doğacaktır" diyerek konut yatırımının yeniden gündemde olduğunu söyledi. 2019 yılında yaşanan konut talebindeki düşüş nedeni ile yeni konut arzında da azalma olduğunu belirten Taylan başlayan yeni talep artışı ile beraber müteahhitlerin de yeni konut üretimine kademeli olarak başlayacağını, ancak buna rağmen konut fiyatlarında yükseliş trendinin görüldüğünü açıkladı.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@