32 Günlük Vadeli Mevduat Faiz Oranları Düştü, Konut Yatırımı Yine Güvenli Liman Oldu!

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrası bankaların 32 günlük faiz oranları hızla düştü.

EMLAK HABERLERİ 12.12.2019 - 11:36 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrası bankaların 32 günlük faiz oranları hızla düştü. 10 bin liranın aylık getirisi enflasyon rakamlarının altında kalırken nakit birikimi olanlar doların dalgalı seyri sonrası yönünü yeniden 2020 yılında büyük çıkış yakalaması beklenen gayrimenkul yatırımına yöneltti.

Bankaların kredi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken buna parale olarak vadeli mevduat faiz oranları da geriledi. EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?Yapılan güncellemelerin ardından şu anda en yüksek 32 günlük faiz veren banka Burgan Bank olarak öne çıkıyor. Burgan Bank vadeli hesap faiz oranı yüzde 13,75 olarak uygulanıyor. Bankanın vermiş olduğu faiz oranı ile 10 bin liranın aylık getirisi 102,47 lira olarak gerçekleşti. 

FAİZLER DÜŞTÜ, VATANDAŞ YÖNÜNÜ YENİDEN KONUTA YÖNELTTİ!Konu hakkında RE360 Gayrimenkul Konferansı'nda açıklama yapan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "Toplam satışın içinde, sıfır satışı ve ikindi el konut satışında yüzde 40 kadar konut kredisi, yüzde 60 kadar kişilerin kendi imkanları ile satılan konut var.Son 1,5 yıldan bu tarafa ciddi bir faiz artışı gerçekleşince genel tabloda, konut kredileri kullanılamaz hale geldi. Bankaların iştahı da kesildi ama ondan daha ötesi vatandaş almak istemedi. Yani yüzde 2 ile, 2,5'la kim alsın? Böyle olunca da o yüzde 40'lık dilim 0'a düştü.Bir miktar kendi imkanıyla alanlar arttı. Yüzde 30 gibi bir kayıp söz konusu geçtiğimiz 1,5 yılın içerisinde. Ağustos'tan itibaren hızlıca tekrar 0,99'a gelince faizler kamu bankalarının desteğiyle o taraftan bu tarafa da ciddi bir harekete dönüştü.Son 1,5 yılda ayda yaklaşık 40 bin konut pazar kaybı var ve bu da 500 binlik bir konuta tekabül ediyor. Ağustos'tan bu yana çok hızlı harekete geçti. Seneye de biraz böyle yaraları sarmaya sebebiyet vereceğiz. 2020'den ben ümitliyim" dedi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise yapmış olduğu değerlendirmede konutun her zaman güvenli yatırım limanı olduğunu belirterek 2020 yılında paranın yeniden konuta yöneleceğini açıkladı. Emlak365.com 
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@