32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi Enflasyon Canavarına Karşı: 500 Bin TL Aylık Faiz Getirisi 8 Bin Lirayı Aştı!

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ile piyasa alev aldı, Merkez Bankası faiz hortumuna sarıldı. 32 günlük vadeli mevduat faizi yükseldi!

Finans 05.08.2021 - 14:35 05.08.2021 - 14:49 Gülcan Özer

Dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ile beraber Merkez Bankası piyasalarda oluşan yangını söndürebilmek adına bir kere daha faiz hortumuna sarılmıştı. Ucuz kredi muslukları büyük bir hızla kapatılırken vadeli mevduat faizi oranları ise Türk Lirası hesaplara olan talebi arttırmak adına yükseltilmişti. 

2020 senesinin birinci yarısında dibe vuran vadeli mevduat faizi yılın ikinci yarısında alınan önlem ve tedbir kararları ile yeniden yükselişe geçmişti. Süreçte 2021 senesinin rekoru kırılırken bankada parası olanlara müjdeli haber geldi. Parası olanlar daha fazla para kazanmaya başlarken en yüksek 32 günlük vadeli mevduat faizi veren bankalar da araştırılmaya başlandı. 

EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA, 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZİ YÜZDE KAÇ?

Her banka piyasa koşulları ve kendi para politikaları kapsamında faiz oranlarını belirlemekte olup yine bankaların nakit paraya olan ihtiyaçları da oranlarda değişkenlik yaşanmasına neden olmaktadır. 

Genelde fazla kredi veren bankalar kredi talebi nedeni ile ortaya çıkan yoğun talebi karşılayabilmek adına daha yüksek mevduat faizi vererek müşteri çekmeye çalışırken nakit para talebi olmayan bankalar bu oranı düşük tutmayı tercih etmektedir. Bankaların 5 Ağustos 2021 tarihli vadeli mevduat hesabı faiz oranları incelendiğinde en yüksek faiz oranı yüzde 20 olarak öne çıkarken en yüksek faiz veren bankalar bu oranı uygulayan ING Bank ve Alternatif Bank olarak öne çıkıyor. 

en yüksek faiz veren banka

EN YÜKSEK MEVDUAT FAİZ ORANLARI 5 AĞUSTOS 2021!

Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları incelendiğinden en yüksek faiz veren banka yüzde 20 oranı ile Alternatif Bank VOV+ hesap olarak öne çıkarken yine buna ek olarak ING Bank'ta aynı oranı uyguluyor. 

Şekerbank altın hesap ile yüzde 19 mevduat hesabı verirken, TEB marifetli hesap vadeli mevduat faizi yüzde 19,25 olarak uygulanıyor. Akbank winwin hesap ile yüzde 19 faiz verirken, N Kolal Bono hesabı ile bu rakam yüzde 19,50 seviyesine yükseliyor. 

500-bin-liranın-aylık-faiz-getirisi

BANKA BANKA MEVDUAT FAİZİ HESAPLAMA 500 BİN LİRANIN AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, KAÇ TL? 

Yükselen faiz oranları ile beraber parasını bankaya yatırınların kazançları da artış gösterdi. 500 bin liranın aylık faiz getirisi en yüksek faiz oranı olan yüzde 20 üzerinden hesaplandığında 8 bin 328 lira olarak gerçekleşti.

vadeli-mevduat-faizi-hesaplama

mevduat-faizi-hesaplama-tablosu

Mevduat faizlerinde enflasyon rakamları sonrasında gözler Merkez Bankası toplantısına ve sonrasında açıklanacak olan faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası politika faizi indirimi yapmadığı sürece oranların bu seviyede tutulması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@