32 İl İçin MGM Şiddetli Sağanak Yağış ve Sel Alarmı Verdi! Gök Gürültülü Yağmur Uyarısı Yapılan İller Hangileri?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü sağanak yağış alarmı verdi. 32 ilde verilen alarm ile sel baskınlarına karşı önlem alınması istendi. Bu hafta hava nasıl olacak, bugün yağmur var mı, yağış olacak mı?

Gündem 04.04.2022 - 08:14 04.04.2022 - 08:14 Gülcan Özer

Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftalık hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor ile 32 ile sağanak yağış uyarısı yapılırken 4 Nisan 2022 Pazartesi günü başlayan hafta için önlem alması gereken illere uyarı yapıldı. 

4 - 10 Nisan 2022 tarihleri arasında hava sıcaklıklarının güney bölgesinde yer alan illerde mevsim normallerinin üzerine çıkacağı belirtilirken diğer bölgelerde ise mevsim normalleri civarında seyredeceği açıklandı. Salı günü itibari ile hava sıcaklıklarında kademeli artış beklenirken bir sonraki haftaya kadar 5-10 derece yükseleceği, mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerine çıkacağı belirtiliyor. 

TURUNCU KOD İLE SAĞANAK YAĞIŞ ALARMI VERİLEN 32 İL HANGİSİ?

Havaların ısınması ile beraber yağan karların eriyeceği, yoğun sağanak yağışın da etkisi ile su ve sel baskınları yaşanabileceği uyarısı yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Marmara, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin ve Ardahan çevresi için sağanak yağış uyarısı yaptı. 

Afyonkarahisar, Ankara, Amasya, Bolu, Artvin, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Konya, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Kırıkkale, Bartın, Düzce ve Karabük illeri sağanak yağış uyarısı yapılan iller arasında yer aldı. 

mgm 4 nisan

Özellikle Cuma günü yağışların şiddetleneceği belirtilirken Cuma günü kıyı Ege bölgesi hariç tüm yurtta yağışlı bir havanın hakim olacağı, Cumartesi günü sona eren yağışların Pazar günü yeniden Trakya ve Ege bölgesinden yurda giriş yapacağı belirtildi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@