35 Bin Konut Yenilenecek, 1999 Senesinden Önce Yapılan Binalarda Oturanlar Dikkat!

İstanbul Yenileniyor Platformu tüm hızı ile şehri depreme hazırlamak için çalışıyor. Şehircilik Grubu çalışmaları ne durumda, hangi binalar yıkılacak?

35 Bin Konut Yenilenecek, 1999 Senesinden Önce Yapılan Binalarda Oturanlar Dikkat!

Türkiye 17 Ağustos 1999 depremi ile yaşanan büyük acıyı bugün bir kere daha hatırlarken beklenen büyük İstanbul Depremi de yeniden gündeme taşındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri arasında yer alan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın üyeleri arasında yer aldığı şehircilik grubu tarafından yürütülen çalışmalar hızlandı.

Kurulan platform sayesinde İstanbul'da tüm yenileme başvuruları tek bir merkez üzerinden kabul edilirken bu sayede hem başvuru işlemi kolaylaşıyor hem de başvuruların sonuçlandırılması konusunda adımlar daha hızlı bir şekilde atılıyor.

BÜYÜK MARMARA DEPREMİ NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE, KAÇ ŞİDDETİNDE OLMUŞTU?

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan büyük deprem ile İstanbul ve Gölcük başta olmak üzere büyük bir yıkım yaşanmış binlerce kişi yıkılan evlerinin enkazı altında can vermişti. Gölcük merkezli olarak meydana gelen depremin şiddeti 7,4 olarak açıklanmıştı. Yaşanan acı depremin üzerinden 22 sene geçerken deprem uzmanları tarafından açıklanan 30 senelik deprem döngüsü için ne yazık ki sürede daraldı.

1999 SENESİNDEN ÖNCE İNŞA EDİLEN VE MÜLKİYET SORUNU OLMAYAN BİNALARA ÖNCELİK VERİLECEK!

Beklenen büyük depreme hazırlık adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri arasında yer alan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın üyeleri arasında yer aldığı şehircilik grubu çalışmalarını hızlandırdı. Yapılan çalışmalar kapsamında 1999 senesinden önce yapılan ve mülkiyet sorunu bulunmuyan binalara öncelik verilmek üzere eski binaların yenilenmesi amaçlanıyor.

istanbul-depremine-hazırlık-başladı

SON 1 AY İÇERİSİNDE 1601 BAŞVURU YAPILDI!

Kurulan platforma yapılan başvurular her geçen gün artmaya devam ederken son 1 aylık süre zarfında 37 ilçenin 404 mahallesinden bin 390 parselden, bin 601 başvuru yapıldığı açıklandı. Kentsel dönüşüm için en çok başvuru yapılan ilçeler ise Kadıköy, Küçükçekmece, Kartal, Eyüpsultan, Bahçelievler, Fatih, Bağcılar, Üsküdar, Maltepe ve Pendik olarak sıralandı.

RİSKLİ YAPI TESPİTİ VE DEPREM RİSKİ TESTİ NASIL YAPILIYOR?

Sisteme yapılan başvuruların değerlendirilmesinin ardından istanbulyenileniyor com adresi üzerinden yenileme başvurularının sonuçlarını alıyorlar. Başvuru sahiplerine site üzerinden yenileme maliyetini içeren bir rapor hazırlanıyor. Bu noktada üçte 2 çoğunluğu sağlayan binalar için hemen süreç başlatılıyor ve yapıların yenilenmesi için ilk adım atılıyor.

SONRAKİ HABER