36 Ay Vadeli 30 Bin TL İhtiyaç Kredisinin Akbank, İş Bankası, HSBC'de Aylık Taksitleri!

İhtiyaç kredisi çekmek için kredi maliyetlerini araştıranlar 30 Bin TL'lik kredinin aylık taksitlerini merak ediyorlar. Akbank , İş Bankası ve HSBC hangi maliyetlerle bu krediyi müşterilerine veriyor?

Finans 10.04.2022 - 17:59 10.04.2022 - 17:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ekonomik göstergeler önemli sayıda vatandaşın gelir dengelerinde bozulmalara neden oluyor. Yaşanan kur belirsizlikleri, yüksek enflasyon ve Türk liraısna olan güvensizlik vatandaşların bütçelerini toparlanamaz seviyeye doğru yaklaştırıyorlar. Kişisel bütçelerde meydana gelen bu açıkların kapatılabilmesi için ise ek kaynak bulup devreye sokma artık zorunluluk haline geldi. Yalnız vatandaşların kendi çevrelerinden borç olarak bu ek kaynağı tamin etme imkanları bulunmuyor. Tam bu aşamada devreye bankaların ihtiyaç kredisi kampanyaları giriyor. Bankalardan ihtiyaç kredisi çekilerek bütçelerdeki sarsılmalar geçici olarak ortadan kaldırılbiliyor. 

BANKALARIN İHTİYAÇ KREDİSİ VERME GENEL ŞARTLARI 

Bankalar ihtiyça kredisi verirken müşterilere bazı genel ve özel şartlar sunabiliyorlar. Özel şartlar bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Ancak genel şartları BDDK belirliyor ve tüm bunklaralar bunlara eksiksiz uymakla mükellefler. Azami vade süresi bu şekilde değerlendirilen bir genel şart oluyor. Bu doğrultular müşterilere verilen 50 Bin TL'ye kadar tüm ihtiyaç kredileri en fazla 36 aya kadar vadelendiriliyor. Ancak ihtiyaç kredisi çekilmek istenen tutar 50 Bin TL'nin üzerine çıkarsa o zaman maksimum vade 24 ay olabiliyor. 

Bankaların ihtiyaç kredilerinde yüzde kaç aylık faiz uygulalayacaklarına bankalar kendi kredi politikalarına göre karar veriyorlar. Dolayısıyla ihtiyaç kredisi faizleri bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Bu farklılıklar bankanın kredi olarak vereceği parayı hangi şartlarda temin ettiğine, müşterinin kredi skoruna, ekonomik gelişmelere göre oldukça geniş bir bantta gerçekleşebiliyor. 

AKBANK 30 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI

AKbank'tan ihtiyaç kredisi çeken müşterilere banka tarafından aylık yüzde 1,92 oranında kredi faizi uygulanıyor. 36 ay vadeli 30 Bin TL ihtiyaç kredisi çekilmesi durumunda müşterilerin ödeyecekleri aylık taksit 1.235 TL oluyor. Taoplam maliyet ise 44.624 TL olarak hesaplanıyor. 

İŞ BANKASI 30 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI

İş Bankası'ndan ihtiyaç kredisi çekilmesi durumunda müşterilere aylık yüzde 1,95 oranında kredi faizi uygulanıyor. 36 ay vadeli 30 Bin TL ihtiyaç kredisi çekilirse müşteriler bankaya her ay 1.242 TL kredi taksiti ödüyorlar. Bu kredinin toplam maliyeti ise 1.242 TL olarak hesaplanıyor.  

25 bin tl ihtiyaç kredisi maliyet hesaplaması

HSBC 30 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI

İhtiyaç kredisi kullanmak için HSBC'yi tercih edenlere aylık yüzde 2,49 oranında kredi faizi uygulanıyor. 36 ay vadeli 30 Bin TL ihtiyaç kredisi çekenler bankaya her ay 1.372 TL kredi taksiti ödüyorlar. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@