4 Ağustos Evde Bakım Maaşı Ödemesi Yapıldı Mı? Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan olan evde bakım parası Ağustos ödemeleri yapıldı mı? Evde bakım maaşı yatan iller listesi belli oldu mu?

4 Ağustos Evde Bakım Maaşı Ödemesi Yapıldı Mı? Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara verilen en yaygın sosyal yardımların başında evde bakım maaşı geliyor. Her ay düzenli olarak yapılan bu sosyal yardım ödemesinden yüz binlerce vatandaş yararlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde bakım maaşı sosyal yardımının ne olduğuna dair büyük bir merak yaşanıyor. Özellikle bu sosyal yardımdan yararlanmak isteyenler hangi şartlarda, kimlere verildiğini öğrenmek istiyorlar. Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olan engelli ve yaşlı bireylerin bakımlarını üstlenen ailelere veya akrabalara verilmektedir.

Her ay verilen evde bakım parası ile bakıma muhtaç kişilerin ev ortamında bakımlarının sürdürülebilmesi amaçlanıyor. Böylelikle devlet bu kişilerin bakımlarını çeşitli kurumlarda üstlenmek yerine aile ortamında yapılabilmesi için destek oluyor.

evde bakım maaşı

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım parası için en çok merak edilen durum ödemelerin yapılıp yapılmadığı oluyor. Her ay belirsiz günlerde yapılan evde bakım parasının ne zaman ödeneceği veya ödenip ödenmediği çeşitli yollarla sorgulanabiliyor. Bunun ilk yolu evde bakım parası için e-devlet üzerinden sorgulama yapmak oluyor.

Evde bakım parası için SMS sorgulaması da yapılabiliyor. Evde bakım maaşını Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan vatandaşlar cep telefonlarının SMS bölümüne “BAKIYE” yazarak 4747'ye kısa mesaj gönderirler. Bu mesaja gelen cevap ile o ay için evde bakım maaşı ödemesi yapılıp yapılmadığı öğrenilebiliyor.

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER LİSTESİ!

Evde bakım parası ödemeleri her il için ayrı ayrı yapıldığından dolayı ödeme yapılan iller listesi de en çok araştırılan konular arasında bulunuyor. Şu an itibariyle evde bakım parası ödenen il bulunmuyor. Evde bakım maaşı ödemesi yapılan iller oldukça haberimizin içerisinde illerin listesi oluşturulup sürekli olarak güncellenecektir.

EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım parası her yıl ocak ve Temmuz aylarında zamlanmaktadır. Memur maaş zammı oranında arttırılan evde bakım maaşına son olarak Temmuz 2021'de zam yapılmıştır. Şu anda evde bakım parası olarak hak sahibi vatandaşlara her ay 1.798 TL ödeme yapılmaktadır.

SONRAKİ HABER