4 Ekim Altın Dolar Fiyatları! Piyasalar Güne Haftaya Nasıl Başladı?

4 Ekim Pazartesi günü altın ve dolar açılış fiyatları belli oldu. Dolar yükselecek mi? Altın çıkacak mı? Yatırımcılar ve altın dolar borcu olanlar için günün ilk rakamları ve piyasalara dair yorumlar.

Toki 04.10.2021 - 09:19 04.10.2021 - 09:19 Mustafa KARAGÖZ

Ekonomi gündemi yeni haftaya başladı. Piyasalar geçtiğimiz haftalarda alınan kararların etkisi ile güne başladı. Dolar kurunda halen faiz indirimi etkileri yaşanırken altın fiyatları ise küresel gelişmeleri izliyor. 

DOLAR EKİM'DE YÜKSELECEK Mİ?

Dolar alanlar, dolar borcu olanlar kur fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceğini merakla bekliyorlar. Önümüzdeki dönemde yeni faiz indirimi kararlarının alınabilecek olması endişesi ve yüksek enflasyon oranları dolar kurunun yükselmesini tetikliyor. Uzmanlar kısa vadeli yorumlarında dolar kuru için 8.93 TL ve 9.30 TL hedefleri üzerinde duruyorlar. 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise yaptığı konuşmasında doların yükselmesi için neden bulunmadığını bildirdi. Kavcıoğlu açıklamasında ayrıca Merkez Bankası rezervlerine 50 milyar dolar daha geleceğini vurguladı, şuan ki rezerv tutarı ise 122 milyar dolar bandında. 

Günün İlk Rakamları

Dolar 4 ekim 2021

Dolar kuru günün ilk saatlerine yukarı yönlü bir hareketle başladı. Gece saatlerinde 8.85 TL seviyesinde yer alan dolar kuru 8.86 bandına çıktı.

ALTIN FİYATLARI 4 EKİM PAZARTESİ

Küresel piyasalarda ons altın yükselme trendi yakalamış durumda. Geçtiğimiz hafta içerisinde 1735 dolar bandında bulunan ons altın pazartesi gününe 1764 dolar bandından başladı. Ons altında yaşanan yükselme gram altın ve çeyrek altın fiyatlarına da yansıdı. 

altın 4 ekim 2021

Yeni haftanın ilk işlem gününe bakıldığında gram altın 501 TL bandının üzerinde çıkmış durumda. Çeyrek altın fiyatı ise 813 TL seviyesinden işlem görüyor. 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 454 TL bandında yer alıyor. 

Uzmanlar altın fiyatlarına ilişkin görüşlerinde ABD ve FED'den gelecek açıklamaların önemli olacağını ifade ediyorlar. Ons bazında da yukarı yönlü hareketlerde 1800 dolar bandı izlenecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@