4 Kişilik Aileye Verilen 114 TL Elektrik Faturası Yardımı Her Ay PTT'den Ödeniyor

Elektrik fatura desteği almak isteyen ailelere 114 TL ödeme yapılıyor. PTT üzerinden elektrik fatura desteği ödemelerinin kimlere nasıl ve hangi şartlarla sağlandığını haberimizden öğrenebilirsiniz.

4 Kişilik Aileye Verilen 114 TL Elektrik Faturası Yardımı Her Ay PTT'den Ödeniyor

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardım programları çok sayıda destek ödemesinden ve doğrudan yardım paketinden oluşuyor.

Bakanlık zor koşullarda yaşayan aileler için barınma yardımı, ekonomik zorluk çeken aileler için nakit para ve gıda desteği, öğrenciler için eğitim desteği ve hasta vatandaşlar için çeşitli sağlık destekleri sağlıyor.

PTT'DEN ÖDENEN ELEKTRİK DESTEĞİ NASIL ALINIR?

PTT aracılığıyla sağlanan elektrik desteğine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların iki seçeneği bulunuyor. Birinci seçenek doğrudan bakanlığın tespiti sonucunda ailelere otomatik olarak elektrik tüketim desteği sağlanması. İkinci seçenek ise ailelerin bireysel başvurularının alınması sonrasında onay sağlanan ödemeler. Peki aileler elektrik desteğini nasıl alacaklar?

Elektrik desteği ödemelerinde ilk bilinmesi gereken nokta; desteğin sosyal yardım alan ailelere ödenmesi. Bakanlık sağlanan destek hakkında yayımladığı açıklamasında ödemelerin 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi hanelere verildiğini duyurdu.

Destek ödemesi almak isteyen aillerin ilan edilen yardım programlarından alıyor olması gerekiyor.

Bakanlığın ilan ettiği koşulları sağlayanlara destek ödemeleri otomatik olarak tanımlanıyor. Ancak destek ödemesi alamayanlar ise bizzat başvuru yapma imkanına sahipler. Bakanlığın ilgili birimlerine gidilerek elektrik desteği için bilgi alınabilir.

BİZZAT BAŞVURU YAPMAK GEREK

Aile Bakanlığı sağladığı destek programları kapsamında verdiği elektrik desteğini başvuru almadan tanımlıyor. Açıklamasında "Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp, hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmeleri yeterlidir." ifadelerine yer vermişti. Bizzat başvuru için ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularını tamamlayacaklar.

4 KİŞİLİK AİLELERE 114 TL

Elektrik tüketim desteği ödemeleri 01.07.2021 tarihinden itibaren zamlanmıştı. Destek ödemelerinde oluşan son tablo ise şu şekilde;

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh 68,67 –TL

3 kişilik hanelere aylık 100 kWh 91,56-TL

4 kişilik hanelere aylık 125 kWh 114,44-TL

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh 137,33-TL

Elektrik tüketim desteği ödemeleri aylık olarak PTT hesabına tanımlanır. Vatandaşlar için ödemeler fatura üzerinden düşer. Örneğin 4 kişilik bir aileye destek sağlanırsa fatura döneminde 114 TL'lik rakam faturadan düşer. Ödemeler nakit verilmez.

SONRAKİ HABER