4 Kişilik Haneye PTT'den Aylık 115 TL! Elektrik Faturasından Düşüyor

PTT'ye tanımlanan elektrik faturası desteği ile ailelerin elektrik faturalarında kişi sayısına göre indirim yapılıyor. 3 kişilik aileler için 91 TL, 4 kişilik aileler için 115 TL elektrik yardımı var.

Finans 30.10.2021 - 12:49 30.10.2021 - 12:49 Mustafa KARAGÖZ

Elektrik yardımı almak isteyen ailelerin bakanlığı sosyal yardım programları kapsamında ilan ettiği özelliklere uymaları gerekiyor. Aile Bakanlığı elektrik yardımının sosyal yardım kapsamında sistemde olan vatandaşlara sağlandığını bildirdi. Ancak destek ihtiyacı olanlar bizzat başvuru da yapabilirler. 

HER AY 91 TL, 115 TL VE 137 TL İSMİNİZE TANIMLANIR

Aile Bakanlığı'nın elektrik tüketim desteği kapsamında sağlanan destek ödemelerinde sistem doğrudan nakit yardım olarak işlemiyor. Aile Bakanlığı ailelere, hanede yaşayan kişi sayısına göre bir yardım parası tanımlıyor. Her ay ailelerin hesabına tanımlanan para, elektrik faturasından düşüyor. 

Elektrik tüketim desteği için ailelere 1 kişiden 5 kişiye kadar olan kişi sayısı için 4 ayrı ödeme yapılır. En düşük ödeme tutarı 68 TL en yüksek ödeme tutarı ise 137 TL'dir. 

* Hane kişi sayısı 1 veya 2 olan ailelerin PTT hesaplarına aylık 75 kWh tutarında 68,67 TL elektrik tüketim desteği tanımlanır. 

* Hane kişi sayısı 3 olan ailelerin PTT hesaplarına aylık 100 kWh tutarında 91,56 TL elektrik tüketim desteği tanımlanır. 

* Hane kişi sayısı 4 olan ailelerin PTT hesaplarına aylık 125 kWh tutarında 114,44 TL elektrik tüketim desteği tanımlanır. 

* Hane kişi sayısı 5 olan ailelerin PTT hesaplarına aylık 150 kWh tutarında 133,33 TL elektrik tüketim desteği tanımlanır. 

DÜZENLİ ELEKTRİK YARDIMI KİMLERE YAPILIR?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü biriminin aracılık ettiği elektrik tüketim desteği ihtiyaç kapsamında yer alan aileler için ödenir. Aile Bakanlığı başvuruların ardından ailenin ekonomik durumuna dair inceleme başlatır. 

İnceleme sonunda başvuruda bulunan hanenin; 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi olması istenir. İhtiyaç sahibi olan sosyal güvencesi bulunmayan düzenli geliri olmayan yada kişi başı aylık hane geliri çok düşük aileler başvuru yapabilirler. 

BAŞVURULAR NEREYE NASIL YAPILIR?

Aylık 68 TL, 91 TL, 114 TL ve 137 TL olarak PTT hesabına tanımlanan elektrik tüketim desteği başvuruları için normal şartlarda başvuru alınmaz. Aile Bakanlığı sistemi otomatik yardım tanımlası yapar. Ancak zor durumda olan aileler kendileri için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından başvuruda bulunabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@