4 Mayıs FED faiz kararı Türkiye saati ile kaçta açıklanacak? Amerikan Merkez Bankası Dolar TL'nin yününü tayin edecek

Piyasaların gözü FED faiz kararında. Peki 4 Mayıs Çarşamba günü açıklanacak FED faiz kararı TSİ ne zaman saat kaçta açıklanacak? Dolar TL nasıl değişecek? Altın ne olacak? İşte tüm bilgiler.

Finans 04.05.2022 - 09:23 04.05.2022 - 09:23 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  Piyasaların gözü kulağı Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz kararına çevrilmiş durumda. Kısa vadeil dönemde piyasaların tamamı FED'den çıkacak gelişmelere göre yön bulacak. Tüm dünya piyasaları için çok önemli etki oluşturacak karar sonrası ise FED Başkanı Jerome Powell'ın konuşması takip edilecek. 

FED FAİZ KARARI TSİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Amerika Merkez Bankası (FED) faiz kararına ilişkin toplantılarına 3 Mayıs Salı günü başladı. 4 Mayıs Çarşamba günü de devam edecek toplantıların ardından faizlere dair karar açıklanacak. Türkiye saati ile faiz kararı akşam saat 21.00'de ilan edilecek FED faiz kararının açıklanmasının hemen ardından ise FED Başkanı Jerome Powell konuşacak. 

Faiz kararı kadar Powell'ın konuşması takip edilecek

FED'in faiz kararına ilişkin beklentiler 50 baz puanlık artışa odaklanmış durumda. Uzmanların çoğu FED'in 50 baz puanlık artışa gideceğini tahmin ederken daha sonrasında yapılacak açıklamanın da faiz kararı kadar önemli olacağı ifade ediliyor. FED'in 2022 planlaması kapsamında faiz oranlarını daha sert yükselme ihtimali olduğu da ifade ediliyor. Bu çerçevede FED'den 50 baz puan yerine 75 baz puan hatat 100 baz puanlık artışların gelebileceğini öngören uzmanlar da bulunuyor. 

DOLAR TL'NİN YÖNÜ TAYİN EDİLECEK

FED'in alacağı karar sonrasında dolar kurunun diğer ülke para birimleri karşısında güçlenmesi bekleniyor. Ancak beklentilerin üzerinde bir artış gerçekleşmesi durumuında ise dolar kurunda daha sert hareketlenmeler olabileceği öngörülüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@