4 Milyon Suriyelinin Geri Dönüşünde Yeni Formül Masada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en az 1 milyon Suriyelinin eve dönüşü için çalışmaların başladığını açıklamasının ardından geri dönüşler için farklı formüller masaya yatırıldı.

Gündem 06.05.2022 - 15:24 06.05.2022 - 15:24 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en az 1 milyon sığınmacının eve dönüşü için çalışmaların başladığını açıklamıştı. Erdoğan'ın açıklamasının ardından Birleşmiş Milletler 'in de içinde olduğu formüller masaya yatırıldı. Sığınmacıların geri döneceği güvenli bölgeler için mali kaynak ihtiyacı olduğu açıklandı ve Birleşmiş Milletler 'in gönüllü dönüş sürecine dahil olması için de çalışmalar başladı.

sığınmacı-dönüşü-bm

GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜŞ İÇİN ARAYIŞ SÜRÜYOR
Türkiye'de geçici sığınmacı statüsünde olan 4 milyon Suriyelinin gönüllü geri dönüşleri için arayışlar sürüyor. Gönüllü geri dönüş için pek çok çözüm önerisi üzerinde duruluyor. Birleşmiş Milletler 'in geri dönüş sürecine dahil olması, uluslararası fonların devreye sokulması da tartışılan çözüm önerileri arasında. Sığınmacıların geri dönüşü için yapılan çalışmanın 13 bölgede yoğunlaştırıldığı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Çalışmalar, ikili ülke ilişkileri, rakamlar, uluslararası hukuk bağlamında değerlendiriliyor. Geri dönüşün amaca ulaşması için Suriye hükümetinin de çalışmalara dahil olması gereken noktalar bulunuyor.

sığınmacıların-dönüşü

13 BÖLGEDE GÜVENLİ YERLEŞİM ALANLARI YARATILDI
Konuya ilişkin bilgilendirme yapan yetkililer, Suriye'deki sorunların çözülmesi için 13 bölgede güvenli yerleşim alanları yaratıldığını açıklarken BM'nin de sığınmacıların geri dönüş sürecinin içinde yer alması gerektiğini söylüyor. Maddi boyut için de uluslararası fonlardan yardım alınması ve çalışmaların genişletilmesi gerekiyor. Türkiye'den 500 bin Suriyeli gittiği, güvenli bölgede ise 1.5 milyon Suriyeli olduğu açıklandı. Güvenli bölgede bütün çalışmaların altyapısının oluşturulduğu ve daha fazla sığınmacının dönüşü için de uluslararası destek beklendiği açıklandı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@