4. Yargı Paketi Tam Metni 2021! Toplam 32 Madde Kimleri, Neleri Kapsıyor?

4. yargı paketi arabuluculuk reform paketi kapsamında hazırlanan Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AK Partili milletvekilleri tarafından meclise sunuldu. 4 yargı paketi 2021 neleri kapsıyor, 4.yargı paketi kimleri kapsıyor, yargı ve reform paketinde neler var?

GÜNDEM 18.06.2021 - 16:35 18.06.2021 - 16:35

Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AK Partili milletvekilleri tarafından meclise sunuldu. Meclise sunulan kanun teklifi kapsamında yargı paketi reformu ile kapsam altına giren suçlar ve kişiler de belirlenlenmiş oldu. 

4.YARGI PAKETİ 32 MADDE Mİ, 4 YARGI REFORM PAKETİNDE NELER VAR, 4.YARGI PAKETİ KİMLERİ KAPSIYOR?

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen yargı reformu üzerinde yapılan uzun çalışmalar sürecinde sona gelindi ve beklenen kanun teklifi meclise sunuldu. AK Partili milletvekilleri tarafından hazırlanan Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi bugün son dakika gelişmesi olarak meclise sunuldu. 

4. yargı paketi reformu paketi tüm maddeleri ve kanun teklifi PDF Formatı için TIKLAYINIZ...

İnsan Hakları Eylem Planı programı kapsamında AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu tarafından hazırlanan kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Akbaşoğlu, "1. Yargı Paketi'yle ifade özgürlüğü ve onarıcı adalet kapsamında mağdur hakları güçlendirilmiş, hak arama yolları genişletilmiş, soruşturma evresinde tutuklama süreleri sınırlandırılmış, seri muhakeme ve basit yargılama gibi alternatif usuller ceza muhakememizde yerini almıştır. 2. Yargı Paketi'yle de koşullu salıverilme oranları yeniden belirlenmiş, özel infaz usulleri geliştirilmiş ve infaz hakimliği müessesi güçlendirilmiştir. 3. Yargı Paketi'yle de hukuk yargılamalarının daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesine imkan sağlayan düzenlemelere yer verilmiştir'' diyerek teklif hakkında bilgilendirmede bulundu.

Sunulan kanun teklifi ilk olarak 32 madde olarak belirlenirken bazı kanun maddelerinin son düzenleme ile çıkarılması sonucunda 27 maddeden oluştu. Meclise verilen kanun teklifinde eski eşe karşı işlenen suçlarda cezanın arttırılması maddesi de yer alırken ısrarlı takibe ceza verilmesi ise son anda taslaktan çıkarıldı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@