40 Senedir Mağarada Yaşayan Adam "Beton Evler Beni Hasta Ediyor"

Balıkesir'de 40 senedir dağda bulunan mağarada yaşadığı belirtilen 72 yaşındaki adam dağda yaşamanın şehirde yaşamaktan çok daha kolay olduğunu söyledi.

Emlak Magazin 13.11.2018 - 21:00 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Balıkesir'de 40 senedir dağda bulunan mağarada yaşadığı belirtilen 72 yaşındaki adam dağda yaşamanın şehirde yaşamaktan çok daha kolay olduğunu söyledi.

Yaşamının bir bölümünü Brüksel'de sürdüren, İzmir Karşıyaka Koleji mezunu, 2 yabancı dil bilen İskender Gündüz ailevi sebepler nedeni ile 40 sene önce dağda yaşamaya başladı. İlk olarak yerin 200 metre altında bulunan bir maden ocağında yaşayan Gündüz bu maden ocağının çökmesi ile aynı dağda bulunan başka bir mağaraya taşındı. Civar köylerde yaşayan köylülerin yardımı ile yaşamını sürdüren yaşlı adam beton evlerin kendisini hasta ettiğini söyleyerek dağda yaşamanın şehirde yaşamaktan çok daha kolay olduğunu söyledi. Tabiatta Bunalım Olmaz! Kendisi ile röportaj yapmak için dağa gelen muhabirin "tek başınıza bunalım geçirmiyor musunuz?" sorusu üzerine Gündüz "Benim adım İskender Gündüz. 70'i geçen yaşım var. Ben hep dağdayım; 40 seneden beri dağdayım. Tabiat kişiyi biyolojik bakımdan yoğurur. Mademki tabiata uyduk, tabiatta kalıyorum ben. Dağda yaşamak zor olmuyor.Niye zor olsun ki alıştık artık. Kış da böyle, yaz da böyle, üşünecek durum yok. Neden bu hayatı seçtiğim mevzuya girmez, kişinin hayatı hürdür. Nasıl alıştıysan tabiatı budur. Beni bu hayata iten bir şey yok, ben 35 seneden beri dağdayım. Ne bileyim insan dağa nasıl çıkar, nasıl kalır bilmem. O günkü bunalım, bugünkü bunalım değildi. 35 sene geçmiş aradan.O gün evlenen çocuğun bugün 35 yaşında çocuğu var demektir, doğru mu? Bunalım yok. Tabiatta bunalım olmaz, imkan yok. Burayı çalışarak ben yaptım. Yukarıda yer altı vardı, maden ocağı. 200 metre derinlikte alırdım ben, buradan 500-600 metre ileride. Çöktü kapandı orası. Orada 30 seneye yakın kaldım. Yer altı adamı bunaltır, dışarıya benzemez.Burayı ben kendim kurdum. Burası alıştırdı beni kendisine. Başka bir şey yok. Maden ocağında 200 metre yerin altındaydım ben burası gibi değildi. Yani burası sonuç. Buraya gelenim gidenim var. Bana burada neden kalıyorsun demezler. Çünkü onların evlerine girdim ben, bir miktar kaldığım oldu. Bana sağlık vermiyor. Yani beton evlerde bana yatış, kalkış, hayat hakkı yok.Burada ben rahatım. Geceleri soğuk olmuyor, kar, kışta da soğuk olmuyor. Tabiat bedeninin sıcaklığını bozmazsa bir şey olmaz. Bozarsa hasta olursun" dedi. Yaşlı adamın annesinin ölümünün ardından dağda mağarada yaşamaya başladığı, bu kararı vermeden önce evli ve 2 çocuğu olduğu iddia edildi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@