45 Yaş ve 20 Yıl Şartlarına Tabi Olarak Emeklilik

İlk işe giriş tarihine göre kadın çalışanlar 2022 ve sonrasında 45 yaş ve 20 yıl şartlarına tabi olarak emekli olabilirler. SGK Uzmanının yanıtladığı soru ve emeklilik yaş hesabı detayları.

Finans 01.03.2022 - 14:05 01.03.2022 - 14:05 Mustafa Karagöz

Emeklilik yaşı hesaplanırken kişiye özel hesaplama yapılır. Son yıllarda kadın ve erkekler için sistem yenilenmiş ve daha derli toplu olsa da 1999 öncesi işe girenler için emeklilik hesabı çok sayıda etmene göre belirleniyor. Bu durumda her çalışan için özel hesaplamalar yapmak gerekiyor. Bu durumda olanlar ise Posta Yazarı Ekrem Sarısu'ya sorularını gönderiyorlar. Bu sorular hem kişilerin emeklilik yaşının hesaplanmasını sağlarken diğer çalışanlara örnek teşkil ediyor. 

KADINLARA 45 YAŞINDA EMEKLİLİK

Kadın çalışanların emeklilik şartları erkeklere göre daha avantajlı. Eğer kadın çalışanlar 1999 yılından önceki dönemlerde ilk SGK primlerini ödemişlerse emeklilik şartları çok daha uygun oluyor. Bu durumda olan bir kadın çalışanın emeklilik yaşına dair soru ise eşi tarafından soruldu.

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu'ya bir beyefendi eşi ile ilgili bir soru gönderdi. Sorudan önce yapılan açıklamada "18 Ekim 1969 doğumlu eşimin, SSK giriş tarihi 19 Ağustos 1988. Toplam 5123 gün prim ödemesi var. Halen ek 5 ödüyoruz." bilgileri Sosyal Güvenlik Uzmanı ile paylaşıldı. Bu açıklamaların ardından ise hanımefendinin ne zaman emekli olabileceği soruldu. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı ilk olarak EK 5 Ödemeleri hakkında bilgi vererek kısaca "Ek madde 5 kapsamında ödenen primler SSK’ya sayılıyor." açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından kadın çalışanın tabi olduğu emeklilik şartlarını hatırlatan uzman isim "Eşiniz emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ve 45 yaş şartlarına tabi." dedi. 

Kısa bilgilendirmerden sonra ise çalışanın ne zaman emekli olacağına ilişkin de açıklamada bulunan Ekrem Sarısu hanımefendinin süre ve yaş koşullarını sağladığını 177 gün daha prim ödemesi durumunda emekli olabileceğini söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@