4A'lılara EYT yasası! SGK, Çalışma ve Maliye Bakanlığı'nın 50 yaş için şartları neler olacak? Kulis bilgisi geldi

4A kapsamında çalışan ve prim ödeyenler için EYT çalışmasının prim ve gün şartı merakla bekleniyor. Prim şartının sağlanmasıyla emeklilik hakkı bekleyen EYT'liler için özellikle 50 ve 51 yaş kritik.

Finans 12.05.2022 - 16:29 12.05.2022 - 16:30 Mustafa Karagöz

2023 yılında emeklilik yaş uygulamasında düzenleme yapılması, eyt kapsamında olanların ise yaş şartları esnetilerek daha erken yaşlarda emekli edilmeleri bekleniyor. Emeklilik düzenlemesinde ise 3 kurum ortak çalışmalar düzenleyecek. Peki çalışmalar sonunda nasıl bir emeklilik planı ortaya çıkacak. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI, SGK VE MALİYE BAKANLIĞI'NIN EMEKLİLİK MESAİSİ

1999 yılı Eylül ayında ve daha öncesinde işe giren, Sosyal Güvenlik Kurumu'na prim ödeyenler için emeklilik sistemi değişecek. 

Hükümet kanadından gelen tüm açıklamalarda EYT Yasası için sürecin başladı ancak halen ilerleme olmadığı vurgulandı. Son bilgilere göre; Çalışma Bakanlığı'nın güncel odak noktası 3600 ek gösterge düzenlemesi. Mayıs ayı sonu yada Haziran ayı içinde bu dosyayı kapatmak isteyen bakanlık daha sonra sözleşmeli personellerin kadroya alınması ardından ise EYT için çalışmalara başlayaması bekleniyor. 

EYT çalışmalarında 3 kurum çok fazla mesai yapacak gibi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuı emeklilik yaş şartının belirlenmesi üzerinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı ise emeklilik formülünün devlete maliyeti üzerinde çalışacak. 

EYT Yasası için farklı formüller masada olurken en dikkat çekeni ise prim gün şartını sağlayanların emekli edilmesi.

PRİM ŞARTINI SAĞLAYANLARIN EMEKLİ EDİLMESİ

Uzmanlar EYT Yasasının ne zaman ve hangi koşullarda çıkacağına ilişkin değerlendirmelerinde, 5950 prim gün üzerinde duruyorlar. Bunun dışında gündemde yer alan diğer iki formül ise 7000 günlük prim ile 9000 günlük prim. 

Temel olarak emeklilik yaş hesabı ise prim gün şartının tamamlamış olması ve 50 yaş şartının sağlanması şeklinde olacak. 

Ancak Maliye Bakanlığı'nın burada vereceği onay çok önemli olacak. Zira emeklililerin maliyeye olan yükü ve bütçe dengeleri gözetilerek bir karar alınması bekleniyor. Genel beklenti ise ilk etapta emekli edilecek EYT'lilerin sayısının 700 bin ile 900 bin bandında olması. 

50 YAŞINDA EMEKLİLİK MÜMKÜN OLACAK

İşe giriş tarihi eski primi yüksek olanlar için EYT Yasası ile hemen emeklilik mümkün olacak gibi duruyor. Prim şartı dışında işe giriş tarihine göre EYT Yasasının genel olarak 50 ve 51 yaşında emeklilik sağlaması ancak tablonun 55 yaşına kadar çıkması öngörülüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@