4D Personelleri (Taşeron İşçiler) Tayin Olabilecek Mi? 2021 TİS Sözleşme Metni Tayin Kararı Belli Oldu Mu?

Kamuda çalışan 4D'li personellere tayin hakkı sağlanması, becayiş hakkı verilmesi konusunda anlaşma sağlandı mı? Taşeron işçiler tayin olabilecek mi? TİS görüşmelerinde son durum.

4D Personelleri (Taşeron İşçiler) Tayin Olabilecek Mi? 2021 TİS Sözleşme Metni Tayin Kararı Belli Oldu Mu?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler için maaş zam oranları belli oldu. Ne kadar zam alacağını ve maaşının ne kadar yükseleceğini öğrenen işçiler sosyal haklar için anlaşma sağlanıp sağlanamadığını merak ediyorlar.

KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERONA TAYİN HAKKI VERİLDİ Mİ?

Çalışma Bakanlığı'nın 2021 yılı toplu söleşme çalışmalarında yer alan başlıklardan birinin tayin hakkı olduğu öğrenilmişti.

Bakanlığın uzmanlar tarafından hazırlanan dosyasında yer değişikliği işlemleri için iki ayrı çözüm önerisi olduğu ortaya çıkmıştı. Çözüm önerisinde çalışanlar için hem tayin hemde becayiş ile görev yerlerini değiştirmeleri öngörüldü.

Söz konusu düzenlemenin detayları tam belli olmasa da 4D'li personellere aynı şehir içinde şehir dışına, başka kuruma tayin hakkı sağlanacağı belirtilmişti. İkinci hak kapsamında ise becayiş sisteminin de gelebileceği konuşuldu. Becayiş sisteminde çalışanların anlaşmalı olarak yer değiştirmesi planlandı. Bu sistem ile çalışanlar anlaşma sağladıkları başka bir çalışan ile görev yeri değişikliği yapacaklar.

Yer değişikliği düzenlemesi için öngörülen iki çözüm önerisi bu şekilde duyuruldu. Ancak bakanlık düzenlemenin detaylarını henüz duyurmadı. Özellikle tayin hakkınsa süre sınır, şehir dışı tayin hakkında ek şart olup olmayacağı, becayiş hakkı süresi gibi sorular yanıt bekliyor.

ZAM PAZARLIKLARI BİTTİ

Taşeron işçiler için zam pazarlıkları sona erdi. Çalışma Bakanlığı ile Türk İş ve Hak İş Sendikası tarafından imzalanan sözleşme kapsamında kamudaki işçilerin taban ücreti 4 bin 100 liraya yükseltildi. Bunun yanında maaşlara 2021-2022'nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapıldığı duyuruldu.

SONRAKİ HABER