4/D Statüsünde Olan Taşeron İşçilerin Maaşlarına Yüzdelik Dilimle Asgari Ücret Düzenlemesi

4/D statüsünde görev yapan taşeron işçilerin açmış oldukları yüzdelik dilim dava sonuçları sonrası bu konuda hükümetin bir adım atıp atmayacağı merak ediliyor.

EKONOMİ 09.12.2019 - 09:20 15.07.2021 - 00:11 SERHATMEDYA

4/D statüsünde görev yapan taşeron işçilerin açmış oldukları yüzdelik dilim dava sonuçları sonrası bu konuda hükümetin bir adım atıp atmayacağı merak ediliyor. 2020 yılı maaş zammı öncesi taşeron işçilerin maaşlarına ek asgari ücret yüzdelik dilim zammı yapılır mı? Haberimizde ele aldık.

Taşeron işçilerin maaşlarına yönelik atılacak her adım çok yakından takip ediliyor. KHK ile kadroya alınan taşeron işçilere sağlanan mali ve sosyal haklar kapsamında uzun süred yüzde 4 zam alan işçiler için ise ek bir zam ümidi oluştu. Bazı kadrolu 4/D statüsünde çalışan işçilerin açmış oldukları davalar sonucu bu konuda genel bir düzenleme oluşması talebi oluştu. 4/D STATÜSÜNDE ÇALIŞANLAR İÇİN ASGARİ ÜCRET DÜZENLEMESİTaşeron işçilerin maaşlarına yönelik düzenlemeler kapsamında uzun süredir gündemde yer alan konu başlıkları arasında yüzdelik dilim bulunuyor. Bazı kurumlarda çalışan kadrolu taşeron işçilerin, kadroya alınmadan önceki maaşlarına göre düzenleme yapılmasını öngören bu davalarda işçiler haklı bulundu. Bu çerçevede taşeron işçilerin maaşları kadroya alınmadan önceki asgari ücret oranına göre yeniden belirlendi. Bu düzenleme ile kadroya alınmadan önce asgari ücretten yüzde 32 daha fazla ücrte alan işçinin maaşı bu orana göre yeniden belirlendi. TÜM TAŞERON İŞÇİLERE YÜZDELİK DİLİMMahkeme heyetinin vermiş olduğu bu kararlar kapsamında bir sendika bünyesinde bulunan tüm işçiler için adım atacağını açıkladı. Bu adım ise Türkiye geneli tüm taşeron işçiler için yüzdelik düzenlemesi yapılması talebi oluşturdu. Yalnızca dava açıp süreç sonunda kazananların değil de açılan davaların emsal olması ve hükümetin bu konuda düzenleme yapılması istedi. Eğer taşeron işçiler için bu düzenleme talebi Çalışma Bakanlığı tarafından kabul görürse taşeron işçilerin maaşlarına, kadroya alınmadan önceki asgari ücretin maaşlarına oranında ek zamn yapılması gündeme gelecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@