4D'li Taşeron İşçilere 2021 Yılı İlave Tediye İkramiyesi 4. Taksit Ödemeleri

4D'li personeller, taşeron işçiler için toplu iş sözleşme süreci devam ediyor. Bu dönemde maaşlarının ne kadar artacağını merak eden işçiler bir yandan da tediye 4. taksit ödemelerini araştırıyorlar.

4D'li Taşeron İşçilere 2021 Yılı İlave Tediye İkramiyesi 4. Taksit Ödemeleri

Taşeron işçiler için yaz sonu dönemi oldukça hareketli geçiyor. Öyle ki Toplu İş Sözleşmesi kapsamında mali ve sosyal taleplerini hükümete ileten işçiler için bir yandan da geçmişten gelen haklar devam ediyor.

TEDİYE İKRAMİYESİ 4. TAKSİT ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Bilindiği üzere kamu kurumlarında kadrolu olarak çalışan taşeron işçilerine tediye ikramiyesi ödemeleri yapılır. Tediye ikramiyeleri bir yıl için 4 taksit halinde ödenir. Ödemeler yılın başında ikinci, üçüncü çeyreğinde ve yıl sonunda yapılır.

Toplam 52 hafta için ödenen tediye ikramiyeleri çalışanların maaşlarına göre ödenir. Maaşı yüksek olanlar daha yüksek tutardan tediye ikramiyesi ödemesi alırken en az ödeme asgari ücretle çalışan taşeron işçilere ödenir. Taşeron işçilere yapılan en düşük ödemeler 2012 yılında 1108 TL olarak ödeniyor.

Taşeron işçiler için yılın ilk tediye ikramiyesi ödemesi şubat ayı içinde yapıldı. Bunun dışında çalışanlar için diğer ödeme mayıs ayı sonuna doğru yapıldı. Tediye ikramiyesinde son ödeme bayram öncesi temmuz ayında oldu. Bundan sonraki son taksit için ödemelerin aralık ayında yapılacağı açıklandı. Tediye ikramiyesi ödemlerinde 4. taksit için 17 Aralık tarihi ön planda.

Tediye ikramiyesi ödemeleri her kamu işçisi için ödenmez. "6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanun" kapsamında olan personellere ilave tediye ikramiyesi ödenir. Tediye ikramiyesi ödemeleri Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar, Kamu iktisadi teşekkülleri, Genel ve katma bütçeli kurumlar, Özel bütçeli idareler, Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışan kamu işçilerine yapılır.