5 Büyük Şehir İçin Son 31 Mart Yerel Seçim Anketi Açıklandı!

Yerel seçimler öncesi anket sonuçları büyük tartışmalar yaratmaya devam ederken 5 büyük şehir için son anket sonuçları da yayımlandı.

GÜNDEM 08.03.2019 - 11:23 15.07.2021 - 00:17 SERHATMEDYA

Yerel seçimler öncesi anket sonuçları büyük tartışmalar yaratmaya devam ederken 5 büyük şehir için son anket sonuçları da yayımlandı.

Bu sene anket sonuçları arasında yaşanan büyük fark tartışmalara neden olurken açıklanan her yeni anket sonucu farklı tepkilere neden oluyor. Her şirketin açıkladığı sonuçlarda farkılılıklar varken özellikle de büyük şehirlerdeki seçim anketleri büyük merak uyandırıyor. ORC araştırma şirketi son anket verilerini paylaştı. İstanbul 31 Mart Yerel Seçim Anket Sonuçları ORC tarafından yapılan anket araştırması sonucunda İstanbul'da AK Parti adayı Binali Yıldırım küçük bir farkla önde çıktı. AK Parti adayı Binali Yıldırım yüzde 50,9 oy alırken Ekrem İmamoğlu ise yüzde 46,6 alarak aradaki farkı 4 puan bandına çekmeyi başardı. 

Eskişehir 31 Mart Yerel Seçim Anket Sonuçları Yarışın başa baş gittiği illerden biri olan Eskişehir'de muhalefet partisinin ittifak adayı Yılmaz Büyükerşen önde gözüküyor. Yılmaz Büyükerşen ankete katılanlardan yüzde 49,6 oranında oy alırken AK Parti adayı Burhan Sakallı ise yüzde 48,5 bandında kaldı. Cumhur ittifakı adayı Burhan Sakallı çıkışı ile büyük şaşkınlık yarattı. 

Antalya 31 Mart Yerel Seçim Anket Sonuçları Seçimin kıl payı sonuçlanmasının beklendiği bir diğer il olan Antalya'da mevcut başkan Menderes Türel AK Parti adayı olarak yüzde 48,9 oy oranına sahipken CHP adayı Muhittin Böcek ise yüzde 46,7 oy oranına sahip. CHP'nin kalesi olarak kabul edilen Antalya bir önceki seçimlerde AK Parti'ye geçmişti. 2014 yerel seçimleri sonrası Antalya'nın bu seçim dönemindeki tercihleri de büyük merak konusu oldu. 

İzmir 31 Mart Yerel Seçim Anket Sonuçları 5 büyük şehir içerisinde seçimin en rahat geçmesinin beklendiği tek şehir olan İzmir'de CHP adayı Tunç Soyer 55,6 oranında oy alırken AK Parti adayı Nihat Zeybekçi ise yüzde 42,1 oy oranına sahip. CHP'in en güvendiği kalesi olan İzmir'de farkın kapanıp kapanmayacağını ya da oranların birbirine yaklaşıp yaklaşmayacağını ise ilerleyen günler gösterecek. 

Adana  31 Mart Yerel Seçim Anket Sonuçları Adana yerel seçim anketi sonuçlarına göre ise Cumhur ittifakı adayı olan ve bir öncesi yerel seçimlerde de MHP adayı olarak Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Hüseyin Sözlü önde görünüyor. Hüseyin Sözlü yüzde 53,9 oranında oy alırken rakibi CHP ve millet ittifakı adayı Zeydan Karalar yüzde 44,3 oranında oy almış görünüyor. 

Diğer açıklanan tüm anket sonuçlarında da dikkat çeken en önemli nokta ise adaylar arasındaki farkın düşük, kararsız seçmen sayısının yüksek olması. Yani bu seçimin kaderini belirleyecek olan kriter sandık başına giden kararsız seçmenlerin vuracakları mühür belirleyecek gibi görünüyor. GENAR Anket Sonuçları Değerlendirmesi Anket sonuçları hakkında açıklama yapan GENAR Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş ise "CHP ve AK Parti seçmeninin ciddi bir sandığa gitmeme ve geri durma eğilimi var. Seçime gitmeden önce iki partinin de yapacağı şey galiba, başka partilerden oy almak yerine daha çok kendi partililerini sandığa gitme konusunda ikna etmek olacak. Hangi parti kararsız seçmenini sandığa götürürse o başarılı olur."31 Mart Seçimleri Büyük Sürprizlere Gebe! Yerel seçim sonuçları hakkında açıkama yapan Aktaş "İttifak olmasaydı seçim sonuçlarına ilişkin çok iddialı cümle kurabilirdim. 'Bir önceki seçimle aynı, tekrarlanır' gibi. Şehirlerin çoğunda 45-49, 48-51 gibi, arada başka parti varsa 44-50 gibi oranlar var. Şehirlerde bir iki puanla kazanmalar ve kaybetmeler olacak. Sürpriz bir seçim bekliyorum. 31 Mart seçimleri 50 ile 48'in mücadelesi olacak, 25 ile 50'nin mücadelesi olmayacak" dedi. Haber Kaynağı: Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@