5 Yıl Çalışan Ne Kadar Tazminat Alır? Kıdem Tazminatı Tavanı 2022 İle Değişiyor!

Çalışanların kıdem tazminatı hesaplaması 2022 yılı itibari ile değişiyor. Kıdem tazminatı tavanı ile ödenecek olan para da artacak. Peki, kıdem tazminatı hesaplama ile 5 yıl çalışanın ihbar süresi!

Finans 08.11.2021 - 11:44 08.11.2021 - 11:44 Gülcan Özer

Kıdem tazminatı tavanı ististasız tüm çalışanları ilgilendiren önemli konular arasında yer almaktadır. Devlet memuru maaşı temel alınarak hesaplanan kıdem tazminatı tavan tutarı ile kıdem tazminatı alma şartları taşıyan kişilerin alabilecekleri en yüksek para tutarı belirlenmektedir. 

Yani kıdem tazminatı tavanı çalışanların hak ettikleri kıdem tazminatı tutarı ödemesi için uygulanan yasal sınırdır. Bir çalışan bu tutardan daha yüksek para almaya hak kazansa dahi en fazla tavan rakam kadar para alma lakkına sahiptir, üzerini alamaz. 2021 senesinde bu rakam 8 bin 284 TL olarak uygulanıyordu. 

2022 KIDEM TAZMİNATI TAVANI KAÇ TL, 5 YIL ÇALIŞAN KIDEM TAZMİNATI NE KADAR?

Kıdem tazminatı ödemesi için yeni rakamları masaya yatıran Sabah Gazetesi yazarı Hazal Ateş tavan tazminat hesabı için yeni sınırı duyurdu. 2021 senesinde 8 bin 284 TL olarak ödenen rakam 2022 senesinde memur maaşlarına gelecek olan zamlar ile beraber 9 bin TL sınırını aşacak. Böylelikle 5 sene çalışan birinin alacağı kıdem tazminatı tutarı da 45 bin liraya ulaşacak. 

kıdem tazminatı tavanı

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NE DEMEK, NEDİR?

Çalışanların emeklilik ikrimayesi ile beraber en büyük güvenceleri arasında gösterilen kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken kullanılan rakamlardan biri de kıdem tazminatı tavanı rakamıdır. Bu rakam işten çıkarılan ve kıdem tazminatı hak eden çalışana yapılacak olan en üst ödeme sınırına kıdem tazminatı tavanı adı verilmektedir. Çalışanın alacağı en yüksek kıdem tazminatı bu rakam üzerinden hesaplanır. 

kıdem tazminatı tavan hesaplaması

2022 KIDEM TAZMİNATI TAVANI KAÇ TL?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2021 senesi için ödenen kıdem tazminatı tavanı 8 bin 284 TL olarak uygulanmakta olup bu rakam üzerinden 5 yıl çalışan bir işçinin alabileceği en yüksek kıdem tazminatı tutarı 41 bin 424 liradır. 

2021 senesi için 41 bin 424 TL olarak ödenen bu rakamın memur maaş zammı ile beraber 2022 senesi için 9 bin lirayı aşarak 5 sene çalışan işçinin kıdem tazminatı olarak 45 bin lirayı geçmesi beklenmektedir. 

kıdem tazminatı hesaplaması 2022

KIDEM TAZMİNATI TAVANI AŞILIRSA NE OLUR, FAZLA PARA YANAR MI?

Hayır, kıdem tazminatı tavanı aşılması halinde fazla para yanmaz, isteyen işveren bu tutarı işçisine öder ancak ödemeyen işveren için bu konuda ödemesi yönünde bir baskı yapılması söz konusu değildir. Burada yetki ve ödeme kararı tamamen işverene aittir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@