5 Yıl İçinde Ev Almayı Planlayanlara Konut Yardımı! İşte Yapmanız Gereken

Uzun vadeli planlama ile ev almak isteyenler için sağlanan devlet destekleri ve konut desteklerinin nasıl alınacağını sizlerle paylaşıyoruz.

5 Yıl İçinde Ev Almayı Planlayanlara Konut Yardımı! İşte Yapmanız Gereken

Kendi evlerini almak için uzun vadeli planlama yapan vatandaşlar için devlet bazı destekler sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan destekler ile vatandaşlar 2021 yılı tutarları ile 33 bin TL'ye kadar ödeme alabilirler. Bu rakam her yıl güncellenmekte olup önümüzdeki yıllarda daha da artacaktır.

UZUN VADELİ PLANLAMA İLE EV ALMAK İSTEYENLERE DEVLET DESTEĞİ

Devlet tarafından sağlanan destek için vatandaşların birikim yapmaları isteniyor. Konut hesabı üzerinden yapılacak birikim tutarına göre ise belli bir tutarda destek sağlanacak.

Bu sistem ile ev almak isteyen vatandaşlar ilk işlem olarak müşterisi oldukları yada istedikleri herhangi bir bankada konut hesabı açacaklar. Konut hesabı oluşturan vatandaşlar 3 yada 5 yıllık bir birikim süreci belirleyecekler. Kendi belirledikleri bir rakamı her ay yada her 3 ayda bir birikim hesabına yatıracaklar.

Birikim hesabından para kullanımı belli şartlara tabi olacak. Yani yapılan birikim tutarı doğrudan kullanılamayacak. Ayrıca konut hesabında yapılan birikim uzun süreli ve kalıcı olacak. Uzun süreli bir birikim sonrası ise vatandaşlar birikim süreci ve yapılan ödemelere göre destek alacaklar.

2021 Yılında 33 Bin TL Destek Almak Mümkün

Konut hesabı desteği bankalara göre de değişebilir. Bankaların konut hesaplarını araştıracak olan vatandaşlar kendilerine uygun birikim hesabını tespit edecekler. 2021 yılı için sağlanan destek tutarlarını açıklayan bankalardan bir tanesi de Akbank oldu. 60 aya kadar yapılacak birikimlere Akbank yaklaşık 33 bin TL destek sağlayacak. İşte vade ve birikim sürecine göre destek tutarları.

36-47 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 15 ile çarpılır, ödenecek tutar 26.995,94 TL

48-59 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 18 ile çarpılır, ödenecek tutar 29.072,58 TL

60 ay ve üzeri için hesaptaki birikim tutarı yüzde 20 ile çarpılır, ödenecek tutar 33.097,05 TL

KİMLER YARARLANABİLİR?

Bankalardan konut hesabı açarak birikim oluşturmak isteyenlerin sağlamaları gereken koşullar; "Çekim hakkı ve düzenli ödemelere ilişkin şartlardan herhangi birini ihlal etmemesi, 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması, Konut edinim tarihine kadar asgari 3 yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması, Konut edinim tarihini müteakip 6 ay içerisinde gerekli belgeler ile bankaya başvuru yapılacak olması. " olarak ilan edildi.