5 Yıla Kadar O Paralar İade Ediliyor! Sadece 1 Evi Olanlara Emlak Vergisi Para İadesi Müjdesi Geldi

Tek başvuru yapın, ödediğiniz parayı geri alın! Emlak vergisi muafiyeti kapsamında binlerce kişiye para iadesi müjdesi geldi Tek evi olanlar emekliler, ev hanımları, işsizler emlak vergisi para iadesi

Emlak Haberleri 26.12.2021 - 09:01 26.12.2021 - 09:01 Gülcan Özer

Geriye dönük 5 senelik ödenen paralar iade edilecek! Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen, muafiyet listesi içerisinde bulunmasına rağmen bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapmaya devam eden binlerce kişiye para iadesi müjdesi geldi. Belediyeler ile vatandaşlar arasında sorunlar yaşanmasına neden olan emlak vergisi para iadesi konusunda son noktayı KDK koydu. 

Kamu Denetçiliği Kurumu Ombudsmanlık tarafından açıklanan emsal karar ile belediyelerin emlak vergisi muafiyeti şartlarını taşıyan ancak emlak vergisi muafiyet dilekçesi vererek başvuru yapmadığı için ödemelerini yapmaya devam eden kişilere ödedikleri paraları iaede etmesine hükmedildi. Belirlenen emlak vergisi muafiyet listesi içerisinde yer alan ve tek evi olanlara emlak vergisi para iadesi yapılacak. 

TEK EVİ OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ, EMLAK VERGİSİNDEN MUAF MI, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER ÖDEMEZ?

Tüm vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisi muafiyeti için de belirli haklar sağlanmaktadır. Devletin vergilendirmede adaleti sağlamak için getirmiş olduğu muafiyat hakkı ile ödeme zorluğu çekecek olan kişilerden vergi alınmaması amaçlanır. Emlak Vergisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tahsil edilen Servet Vergisi grubu içerisinde yer alıp sahip olduğu evin tek evi olması, hiçbir geliri olmaması şartı ve 200 metrekare büyüklüğü aşmaması şartı ile; 

emlak vergisi tek ev emsal kararı

Emekliler (emekli maaşından başka hiçbir geliri olmaması şartı ile), 

Ev hanımları,

İşsiz olan kişileri, 

Şehidin dul eşi ve yetimleri, 

Gaziler,

Engelli vatandaşlar emlak vergisi ödemez. 

emlak vergisi muafiyet dilekçesi

EMLAK VERGİSİ MUAFİYET DİLEKÇESİ 2021 - 2022 ve EMLAK VERGİSİ ÖDEMEMEK İÇİN GEREKLİ İŞLEMLER NELERDİR?

KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında kişinin emlak vergisi muafiyeti hakkında yararlanmak için belediyeye şahsen yukarıda yer alan dilekçe ile başvuruda bulunması yeterlidir. Bu dilekçe ile kişinin beyanı yeterli kabul edilmektedir. 

tek ev kddk emsal karar metni

kdkk emsal karar 2

TEK EVİ OLANLARA GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK PARA İADESİ VAR MI, ÖDENEN EMLAK VERGİSİ NASIL GERİ ALINIR?

Yukarıda yer alan emsal kararlar örnek gösterilerek emlak vergisi muafiyeti içerisinde olmasına rağmen ödeme yapan kişiler, ödeme yaptıkları belediyeye şahsen başvuruda bulunarak ödedikleri parayı geri alabilmektedir. Kişi yapmış olduğu başvurusunda muafiyet hakkı olduğunu belirterek geri ödeme talep eder. KDK tarafından emlak vergisi zaman aşımı sınırı nedeni ile en fazla geriye dönük 5 senelik para iadesi hakkı verilebilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@