50 55 Yaş Arası Olup Emekli Olamayan EYT'liler! Kritik Gün Bugün

55 yaşın altında olup emekli olmayı bekleyenler için kritik günlerden birisi. Yeni dönem planlamasına dair kritik kararların çıkması beklenen kabine toplantısında EYT'de ele alınabilir.

Gündem 08.11.2021 - 09:43 08.11.2021 - 09:43 Mustafa KARAGÖZ

Ak Parti'nin EYT düzenlemesine dair ilk bilgiler gelmeye başlamıştı. Kasım ayının kabine toplantısı kapsamında konunun ele alınabileceği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama gelebileceği öğrenildi. 

AK PARTİ'NİN EYT DÜZENLEMESİ 50 YAŞ VE 50 YAŞ ÜSTÜ DÜZENLEMESİ

AK Parti'nin EYT düzenlemesine dair çalışma içinde olduğu biliniyor. İlk gelen bilgilerde söz konusu düzenlemeye dair ilk çalışmanın maliyet hesapları üzerinde olduğu haberleri gelmişti. 

Bu haberlerin ardından gelen bilgilerde ise hangi yöntemlerin EYT düzenlemesine dair model olabileceğine dair açıklamalar yapılmıştı. Düzenlemeye dair son açıklamada AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan bilgi verdi. 

Özkan konuşmasında söz konusu düzenlemenin Türk tipinde olacağını söyledi. Refah seviyesini artırmak için yapılacak düzenleme Eylül 1999 öncesini kapsayacak. Eski tarihli işe girişler için geçerli olacak düzenleme ile emeklilik bekleyenler için yaş çalışması başlayabilir açıklaması da Özkan tarafından paylaşıldı. 

50 Yaş Altına Emeklilik Yok

EYT kapsamında gelmesi muhtemel düzenlemede ise hükümet kanadından en net açıklamalarda birisi de 50 yaş altı için oldu. Yapılan açıklamada EYT düzenlemesi çıksa bile 50 yaş altında kimse emekli edilmeyecek bilgisi paylaşıldı. 

50 55 Arasına 3 Yıl Avantaj Olabilir

Gelen bir diğer bilgi ise EYT bekleyenler için 3 yıllık avantaj olabileceği yönünde. Prim ve gün şartını tamamlamış ancak emekli olamamışlar için 3 yıla kadar bekleme süresi kısaltması gelebileceği aktarıldı. Bir diğer model ise her eksik yıl için daha az maaşla emeklilik formülü. Tüm seçenekler maliyet hesabı sonrası masaya yatırılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@