500 TL Banknot Basılırsa Ne Olur, Üzerinde Kimin Resmi Olacak, Var?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş büyük bir zam yağmuruna dönüşürken 500 TL banknot basılacağı haberi gündeme bomba gibi düştü. Peki, 500 TL banknot gerçek mi, üzerinde kimin resmi olacak?

Finans 26.04.2022 - 10:25 26.04.2022 - 10:31 Gülcan Özer

Bir süredir farklı isimler tarafından dillendirilen 500 TL banknot basımı için yeni bir iddia da Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu tarafından ortaya atılmıştı. Babuşcu yapmış olduğu açıklama ile Merkez Bankası tarafından 5 TL madeni para ve 500 TL banknot para basımı için hazırlıklar yapıldığını iddia ederken hatırlanacağı üzere 500 TL kağıt para basımı için benzer iddialar daha önce farklı isimler tarafından da ortaya atılmıştı. 

Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı ve yükselen enflasyon rakamları nedeniyle yeni banknot basımı iddiaları bir süredir gündemde bulunuyordu. Şu anda tedavülde bulunan en büyük kağıt para 200 TL olarak dolaşımda bulunurken ilk basıldığı dönemde 200 TL ile 130 dolar alınıyordu. Bugünkü kur üzerinden hesaplandığında ise 200 TL ile sadece 13.6 dolar alınabiliyor. 

500 TL BANKNOT KİMİN RESMİ VAR, ÜZERİNDE KİMİN RESMİ OLACAK?

500 liralık kağıt para basımı haberi gündeme bomba gibi düşerken 500 TL banknot resmi basına sızdırılmış, basına sızdırılan 500 TL banknot arkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi yer almıştı. Ancak resmin Photoshop olduğu ve gerçek bir resim olmadığı açıklaması gelmiş, resmin gerçekliği kanıtlanamamıştı. 

500 tl banknot üzerinde kimin resmi olacak

500 liralık kağıt paranın basılması durumunda arkasında yer alacak isim de merak konusu olurken pek çok kişi paranın üzerinde Atatürk'ün resminin yer alması gerektiği konusunda görüş bildirdi. Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan anket çalışmalarında Atatürk resmi ön plana çıkarken, Nobel ödülü alan Aziz Sancar ile korona virüs aşısını bulan Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in isimleri de öne çıktı. 

kağıt banknot

500 TL BANKNOT GELİRSE NE OLUR, 500 TL' BANKNOT ÇIKACAK MI?

Ekonomist Şenol Babuşcu 500 TL kağıt para ve 5 TL madeni para basımı için çalışmaların sürdüğünü iddia ederken 500 liralık kağıt para basılması durumunda Türk Lirası değer kaybı yaşamış olacak. Ekonomistler yükselen fiyatlar nedeniyle cepte taşınan paraların ağırlık yapmaya başladığını, bozuk paraların ağırlık yapması nedeni ile madeni 5 TL basılmasının artık zorunlu olduğu görüşünü savunuyorlar. Yine vatandaşın cebine girecek para miktarının azalacağı görüşü de ağırlık kazanıyor.

 Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@