500 Ve 1.000 Metrekare Ucuz Hazine Arsaları Uzun Taksitlerle Satılacak! Çevre Bakanı Satış Yapılacak İlleri Açıkladı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ev yaptırmak isteyenlere 500 metrekare ve 1.000 metrekare Hazine arazilerinin düşük fiyat ile uzun taksit imkanıyla satılacağını söyledi.

Emlak Haberleri 05.06.2022 - 19:34 05.06.2022 - 19:34 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de konut fiyatlarındaki son dönemlerde meydana gelen artışlara devlet müdahalesi için son hazırlıklar yapılıyor. Fiyat artışlarını engellemek adına konut maliyetlerindeki en kabarık kalem olan arsa maliyetleri aşağı çekiliyor. Hazine’ye ait araziler vatandaşlara ev yaptırabilmeleri için satılacak. Bu projedeki son gelişmeleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıkladı. 

MİLLİ EMLAK VE TOKİ KONUT İMARLI UCUZ ARSA SATACAK

Arsa maliyetlerini düşürmeye kararlı olduklarını söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Hazine arazilerinin vatandaşlara konut inşa edebilmeleri amacıyla satılmasına dair proje için hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Bu araziler Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile TOKİ tarafından vatandaşlara satılacak. Konut yaptırmak isteyenler bu arsaları satın alıp yüklü bir maliyetten kurtularak evlerini inşa edebilecekler veya çok katlı konut projeleri geliştirebilecekler.” dedi. 

UZUN VADE İLE TAKSİT TAKSİT ARSA SATIŞI

Hazine arazilerinin vatandaşlara hangi imkanlarla satılacağına dair de bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Hazine arazilerinin konut yapımı için satışında oldukça uzun vadeli bir sistemi uygulayacağız. Vatandaşımız bu arsayı satın alacak ve uzun vadede aydan aya taksit taksit ödemesini yapacak. Bu ödemeleri yaparken de diğer yandan konutunu inşa edebilecek. Biz ekstra bir yük bindirmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

500 VE 1.000 METREKARE ARSALAR SATIŞA ÇIKACAK

Konut inşası için Hazine arazilerinin satışına dair detayları açıklamayı sürdüren Çevre, Şehircilik ve İkliM Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Örneklendirecek olursak Hazine arazisini 500 metrekare ve 1.000 metrekare alanlara bölüp bunları vatandaşımıza satacağız. Vatandaşımız bu arsayı satın alıp tek katlı evini inşa edebilecek. Bazı yerlerde ise 3-4 katlı konutların inşa edilmesine uygun arazilerin satışını yapacağız. Üretilecek olan konut tipleri için biz projelendirme yapacağız. Aynı zamanda vatandaşımız da bu projenin dışında imar planına uygun olmak şartıyla kendi projesini hazırlayıp konutunu bu  projeye uygun şekilde inşa edebilecek.” şeklinde konuştu.

HANGİ ŞEHİRLERDE HAZİNE ARAZİSİ SATILACAK?

Hangi şehirlerde Hazine arazilerinin satışa çıkacağına dair de bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Konut inşası için Hazine arazisi satışı yapacağımız şehirleri bazı kriterlerle belirliyoruz. Nüfus yoğun olacak, konut sıkıntısı yaşanacak ve konut fiyatları yükselmiş olacak. Bu kapsamda ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi şehirlerde bu arsa satışları yapılacak.” dedi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@