5000 Lojman Satışı İçin Düğmeye Basıldı! Kamu Lojmanları İçin Son Haberler ve Resmi Gazete İlanı

Lojman satışları başladı! Kamu lojmanları satışı 2019 için beklenen kanun değişikliği 29 Eylül tarihli Resmi Gazete ile yapıldı.

EMLAK HABERLERİ 29.09.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Lojman satışları başladı! Kamu lojmanları satışı 2019 için beklenen kanun değişikliği 29 Eylül tarihli Resmi Gazete ile yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Tebliği değişikliği ile süreci başlatmış oldu. Detaylar haberimizde!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzun zamandır beklenen kamu lojmanlarının satışı hakkında ilk adımı attı. 29 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni Milli Emlak Genel Tebliği ile lojman satışlarının önü resmen açılmış oldu. Kamu Lojmanları Satışı Ne Zaman?Bugün yayımlanan tebliğ ile satışlar için gerekli yasal düzenleme yapılmış oldu. Kurumların mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan görev, sıra ve hizmet tahsisli kamu konutlarından kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulanlar hemen satışa çıkarılabilecek. Kat mülkiyeti ve kat irtifakı kurulmayanlar ise gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından satışa sunulacak. Kat mülkiyei ve kat irtifakı bulunmayan ve üzerinde kamu konutu olan taşınmazlar ise üzerinde bulunan yapıların tümü ile beraber satışa çıkacak. Kamu Lojman Satışları İle İlgili Son Haberler! 29 Eylül 2019 tarihil Resmi Gazete ile sürecin sonuna gelindi. Söz konusu konutlar ihale yöntemi ile satılacak. İhale için öncelik kamu lojmanı içerisinde bulunan memura tanınacak. Ancak memurun almak istemediği ya da ihale evrağının eksik ya da konut için verilen teklifin düşük olması durumunda söz konusu konutlar için herkesin başvurusuna açık olan yeni lojman satış ihalesi düzenlenecek. 5000 Lojman Satışı İhalesi Ödemeleri Nasıl Yapılacak?Lojman satışı ödemesi için peşin ödeme ve taksitli ödeme olmak üzere 2 seçenek sunulacak. Peşin ödemelerde kamu lojman tutarı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak. Taksitle ödeme seçeneğinde ise a) Kamu lojman bedelinin en az yüzde yirmilik tutarı peşin ödenirken kalan tutarı 5 yıllık süreçte 60 ay taksitle,b) Kamu lojman bedelinin en az yüzde yirmi beşlik tutarı peşin, kalanı 7 yılda ve 84 ay taksitle,c) Kamu lojman bedelinin en az yüzde 30'luk bölümü peşin, kalan tura ise 10 ve 120 ay taksitle ödenebilecek.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@