5+1 Villa Tipi 180 Metrekare Dubleks Prefabrik Ev Kaç TL'ye Yaptırılır?

Prefabrik ev yaptırmayı düşünenler son fiyat değişimleri hakkında bilgi edinmek istiyorlar. Şu anda en az kaç TL fiyatla prefabrik ev yaptırılabilir? Villa tipi prefabrik evlerin fiyatları ne kadar?

Emlak Haberleri 23.01.2022 - 02:04 23.01.2022 - 02:04 Engin Uzunoğlu

Prefabrik evler son yıllarda oldukça büyük ilgi görmeye başladı. Müstakil yaşam imkanı sunduğu için pandemi döneminde yoğun talep gören prefabrik evler halen daha yüksek taleple karşılaşmaya devam ediyorlar. Müstakil bir hayat imkanını uygun ekonomik koşullarla elde etmek isteyenler prefabrik ev yaptırmak için girişimlerde bulunuyorlar. Peki prefabrik ev ile betonarme ev arasındaki farklar nelerdir? Prefabrik ev yaptırmak hangi nedenlerden dolayı tercih ediliyor?

PREFABRİK EVLERLE BETONARME EVLER ARASINDA HANGİ FARKLAR VARDIR?

Prefrabrik evlerle betonarme evler arasındaki farklar merak ediliyor. Bu konuda araştırma yaparak hangi tip ev yaptırmaya karar vermek isteyenler bazı detaylara göre tercihlerini belirliyorlar. İşte prefabrik evlerle betonarme evlerin başlıca farkları:

-Betonarme evlerin yapım maliyeti prefabrik evlere göre çok daha yüksektir 

-Betonarme evlerin inşaat süreleri en iyi ihtimalle aylarca devam ederken prefabrik evler bir hafta veya 10 günlük süre içerisinde yaptırılabiliyorlar

-Betonarme evlerin dayanıklılık süreleri prefabrik evlere göre daha uzundur ama doğru malzemelerle yapılmış bir prefabrik evin ortalama 15 yıllık bir ömrü olabilir

-Prefabrik evlerin tadilatları betonarme yapılara göre hem daha kolaydır hem de daha düşük maliyetlidir

PREFABRİK EV İÇİN İZİN ALMAK ŞART MI?

Bir prefabrik evişn imar ve yapı bakımından betonarme ev ile arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. İmar izni olmayan bir arsa üzerine betonarme ev yapılamayacağı gibi prefabrik ev de yapılamaz. Prefabrik ev yaptırma için imar izni bulunan bir arsa gerekmektedir. Arsanın bulunduğu belediyeden de prefabrik ev kurulkmadan gerekli yapı izinlerinin alınması şarttır. Bu yapı izinleri prefabrik evi yaptırmak isteyenlerce alınır. Prefabrik evin imalatı ve kurulumu ise tamamen anlaşılan firma tarafından gerçekleştirilmektedir.

VİLLA TİPİ PREFABRİK EVLERİN FİYATLARI NE KADAR?

Şu anda bir prefabrik ev yaptırmanın fiyatı 30 Bin TL civarından başlıyor. Ancak bu tutarlar oldukça mütevazi prefabrik evler için geçerli oluyor. Villa tipi prefabrik ev yaptırma isteyenler çok daha fazla maliyetleri karşılamak ona göre bütçe hazırlamak zorundalar. 5+1 büyüklüğünde villa tipi dubleks 180 metrekare prefabrik ev yaptırma isteyenlere çıkarılan fiyatlar ortalama 160 Bin TL'den başlamaktadır.  Ancak bu fiyatlar üretimi ve imalatı yapan firmalara göre değişebilmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@