55 Maddelik Yeni Ekonomi Paketi Geliyor! İşte Vergi Muafiyetleri, Yeni Destekler Ve Diğer Düzenlemeler

TBMM'nin açılmasıyla yasalaşması beklenen 55 maddelik ekonomi paketinin detayları belli oldu. Kapsamlı bire paket hazırlanırken vatandaşlara teşvikler ve vergi muafiyetleri verilecek. 

Finans 16.09.2021 - 18:37 16.09.2021 - 18:49 Engin Uzunoğlu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yeni yasama yılına 1 Ekim 2021 tarihinde başlayacak. TBMM açılır açılmaz ise ilk gündem maddesi yeni ekonomi pakaeti olacak. AK Parti ekonomi kurmayları tarafından hazırlanan yeni ekonomi paketinde yer alan detaylar ise kamuoyuna yansımaya başladı.

55 MADDELİK YENİ EKONOMİ PAKETİ!

Henüz yeni ekonomi paketi çalışmalarında sona gelinmedi ama ilk verilen bilgilere göre 55 maddeden oluşan yeni pakette vergi muafiyetleri, teşvikler, bazı uygulamalara özel vergiler ve vatandaşlara çeşitli kolaylıklar yer alıyor. Bu paket 1 Ekim'de TBMM Başkanlığı'na sunulacak. Ardından TBMM Başkanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu'na yeni ekonomi paketini sevk edecek. Komisyonda kabul edildikten sonra TBMM Genel Kurulu'nda görüşülüp oylanarak yasalaşıp yürürlüğe girecek.

YENİ PAKETTE HANGİ DÜZENLEMELER YER ALACAK

Yeni ekonomi paketinde 55 maddenin yer alacağı AK Parti kurmayları tarafından bildirildi. Bu maddelerin içerikleri tamamen açıklanmasa da buna göre paket içerisinde yer alan maddelerin bazıları şunlar olacak:

KÜÇÜK ESNAFLARA GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ

-Küçük esnafların ödedikleri gelkir vergisinde düzenleneme yapılacak. Bu esnaflar gelir vergisi ödemeyecekler. Cirosu 240 Bin TL'den az olan esnaflar bu imkandan yararlanabilecek. Berberler, kuaförler gibi küçük isnafların gelir vergisi yükleri ortadan kaldırılacak. Basit usul defter kullanan tüm esnaflar kapsam içerisine alınacak. 

MESLEKİ EĞİTİMDE STAJ DESTEĞİ

-Mesleki eğitimlerde mesleki gelişimin sağlanabilmesi için staj desteği verilecek. Staj kapsamında 250 TL işverenden ve 500 TL de devletten ödeme alınıyordu. Yapılacak oloan değişiklikle staj yapanlara 750 TL'nin tamamı devlet tarafından ödenecek ve işverenlerin bu yükleri ortadan kaldırılmış olacak.

ÇİFTÇİLERE VERGİ MUAFİYETİ

-Çiftçilerin desteklenmesi için de bir düzenleme yapılacak. Buna göre çiftçilere verilen mazot desteği vergiden muaf olacak. Bu şekilde çifçilerin bu desteklerine vergi muafiyeti getirilecek. 

YOUTUBERLAR VERGİ ÖDEYECEK

-Youtube üzerinden gelir elde eden Youtuberlar da vergi kapsamına alınacak. Bugün ekadar Youtuberlar defter tutuyorlardı ama vergi ödemiyorlardı. Bu paketin kabul edilmesinden sonra Youtuberlar da vergi kapsamına alınacaklar. 

-Vergi ödemelerinin yaygınlaştırılması ve kolaylaştırılması için e-devlet sisteminde çeşitli düzenlemelerin yapılmasına dair kararlar alınacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@