55 yaş 5750 gün prime EYT ile emeklilik! Yasa bekleyenler ünlü uzman isim şartları açıkladı

EYT yasası için beklemede olanlara için hakların nasıl şekilleneceği merak konusu. SGK Uzmanı ise elde olan veriler ile emeklilik hakkının kimlere nasıl sağlanacağını bir soru üzerinden değerlendirdi.

Finans 05.05.2022 - 12:46 05.05.2022 - 12:47 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  EYT ile emeklilik bekleyenler için son açıklamalar umutların ertelenmesine neden olmuştu. Daha önce 2022 yılı sona ermeden düzenlemenin TBMM'de en azından komisyona sunulmasını bekleyen vatandaşlar yasaya ilişkin son konuşmaların ardından bu umutlarını 2023'e sarkıttılar. 

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in değindiği EYT için şuanda bir düzenleme veya çalışmanın gündemde olmadığı vurgulandı. EYT Yasası için ilk olarak 3600 ek gösterge düzenlemesinin tamamlanması beklenirken bu yasanın ise 2022 yılının sonuna kadar çıkması beklendiği ifade edildi. 

EYT İLE EMEKLİLİK BEKLEYENLERE 55 YAŞ VE 5750 GÜN PRİM

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, Posta'da yer alan köşesinde EYT ile ilgili bir soruya yanıt verdi. Emekli olmak isteyen ve halen çalışan bir kişinin sorusuna yanıt veren ünlü isim beklentilerini de açıkladı. Sorulan soruda "1979 doğumluyum. 20 Ocak 1995’te sigorta girişim var. SSK’ya 5095 gün, Bağkur’a 1045 gün prim ödedim." açıklaması yer aldı. Soruda ise "Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa yararlanabilir miyim?" sorusu soruldu. 

Bu soruya SGK Uzmanı ilk olarak çalışanın tabi olduğu emeklilik şartlarını hatırlatarak yanıt verdi. Yapılan açıklamada "İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğu için bundan sonra prim yatırmasanız da 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." bilgisini verdi. 

EYT Yasası Kimleri Kapsayacak

EYT Yasası ile ilgili beklentilerini açıklayan SGK Uzmanı kimlerin yasa kapsamında olacağını ve nasıl emekli olacağına dair "EYT’nin emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayıp yaşın dolmasını bekleyenleri kapsaması öngörülüyor." ifadelerini kullandı. 

Beklenen şekilde EYT Yasası çıkması durumunda ise soruyu soran kişinin prim ve diğer özellikle yasadan yararlanabileceğini söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@