55 Yaş Kadın Erkekler! Yüksek Maaş Erken Yaş Emeklilik Formülleri! Bir Dilekçeyle Emekli Olma Şansı

Emeklilik yaş düzenlemesi için AK Parti ve Cumhurbaşkanlığı'ndan gelecek açıklamalar bekleniyor. SGK'ya prim ödeyen 55 yaş altı kadın ve erkekler için ise farklı erken emeklilik seçenekleri mevcut.

55 Yaş Kadın Erkekler! Yüksek Maaş Erken Yaş Emeklilik Formülleri! Bir Dilekçeyle Emekli Olma Şansı

Emeklilik konusunda milyonlarca çalışan beklemede. Milyonlarca çalışan da emeklilik düzenlemesini gelecek yıllar için takip ediyor. Özellikle 40 yaş ile 55 yaş arasında olan kadın ve erkekler hükümetin Çalışma Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştireceği çalışmanın detaylarının belli olmasını istiyorlar. Son olarak Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamada yaş düzenlemesi için bir çalışma olacağı ancak konunun öncelikli olmadığı ifade edilmişti.

Halen devam eden çalışmaların yanında emlak365.com olarak bizlerde çalışanların 2022 yılında emeklilik dilekçesi verebilecekleri hakların neler olduğunu araştırdık. Bilindiği üzere SGK standart emeklilik için belli koşulların eksiksiz sağlanmasını talep ederken bazı özel durumları olan çalışanlarda bu şartları esnetiyor. Tüm çalışanlar için de normal emeklilik yanında yaş haddinden emeklilik sağlıyor.

İSTER 41 OLSUN İSTER 51 SGK YAŞA BAKMADAN EMEKLİ EDECEK

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tüm çalışanlar için sağladığı ilk erken emeklilik formülü sağlık alanı ile ilgili. Çalışanlar iş hayatına girdikten sonra zaman içerisinde sağlıklarında çeşitli sorunlar yaşayabilirler. Bu sorunlar bazen çok ciddi rahatsızlıklara neden olurken bazı durumlarda birkaç hastalık çalışanı etkileyebiliyor. SGK bu durumda olan tüm çalışanlara 1800 gün ve 10 yıl şartlarını sağlamak koşulu ile erken emekli ediyor. Bu vatandaşların çalışmalarına müsade edilmiyor ve erken emeklilik sağlanıyor. Kurum emeklilik kararı alırken sağlık heyetinin yüzde 60 çalışma gücü raporu olması durumunu göz önünde bulunduyor.

LİSTEYİ YENİ TÜM MESLEKLERİ AÇIKLADI

SGK 2022 mevzuatında yıpratıcı meslekler ve ek prim ödemeleri yenilendi. Tabloda birçok meslek grubunun yıpratıcı olduğu, listede yer alan meslek gruplarında çalışanlara yılda 60 gün, 90 gün ve 180 gün ek prim yazıldığı ve erken emeklilik sağlandığı bildirildi. Yıpratıcı mesleklerde çalışanlara SGK erken yaşta emeklilik sağlıyor.

sgk 2022 yıpratıcı meslekler listesi

BU HAKLAR TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN GEÇERLİ

SGK tüm çalışanlara yaş haddinden erken emeklilik sağlıyor. Bu emeklilik türünda bazı yanlış anlaşılmalar mevcut. Yaş haddinden emeklilik, erken yaşta emeklilik anlamına gelmiyor. Emeklilik için yaş şartını sağlamış ancak prim eksiği nedeniyle emekli olamayanlara daha düşük primle yaş haddinden emeklilik sağlanması anlamına geliyor. Yaş haddinden emeklilik sisteminde 3 ayrı kural vardır.

1. Kural-) 1999 Eylül ayı öncesi işe girenlere yaş haddinden emeklilik 15 yıl ve 3600 gün şartı ile verilir.

2. Kural-) 2002 sonrası işe girenlere yaş haddinden emeklilik 25 yıl ve 4500 gün şartı ile verilir.

3. Kural-) 2008 Mayıs ayı sonrası işe girenlere yaş haddinden emeklilik 15 yıl ve 5400 gün şartı ile verilir.

2022 sgk yaş haddinden emeklilik

1999 ÖNCESİ İŞE GİRENLERE ÖZEL HAKLAR

1999 yılı öncesinde işe girenler için SGK'nın uyguladığı özel seçenekler var. İşe giriş tarihinin 1995'li, 1990'lı hatta daha eskiye dayanması durumunda çok erken yaşta emeklilik hakkı verilir. Bu hususa dair en iyi örneklerden birisi son günlerde SGK Uzmanına sorulan soru oldu. Bir SGK Uzmanına gönderilen soruda "1963 doğumluyum. 1980 sigorta girişimle SSK’ya 3847 gün prim ödemem var. 610 gün askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim?" açıklaması yer aldı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı çalışanın 45 yaşında emeklilik hakkı elde edebileceğini belirterek "Başlangıcınız 23 Kasım 1980’den önceki bir tarih ise emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün prim ödeme ve 45 yaş şartlarına tabisiniz. Yaş sorununuz bulunmadığından, askerlik sürenizi borçlanıp, 543 gün daha prim ödeyerek priminizi 5000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu.

İlk SGK prim ödemesi 1999 öncesi olan kadın erkek çalışanlar için işe giriş tarihi ne kadar erken ise emeklilik yaş şartı o kadar düşük oluyor.

SONRAKİ HABER