6 Ay Geri Ödemesiz Ve Faizsiz Yeni Destek Kredisi Açıklaması!

Pandemi sürecinde olumsuz etkilenen esnafların ekonomik durumlarını toparlayabilmeleri için 6 ay geri ödemesiz ve faizsiz destek kredisi verilmesi talep edildi.

Finans 25.07.2021 - 10:36 25.07.2021 - 11:21 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de pandemi süreci ekonomik açıdan oldukça ağır geçti. Çalışma hayatında büyük aksamalar meydana gelirken özellikle bazı esnaflar aylarca iş yerlerini kapalı tutmak zorunda kaldılar. 

Birikimleri kapalı kalmayı finanse edecek seviyede olan esnaflar bu sürece dayanırken bazı esnaflar ise hazırlıksız yakalandıkları için iş yerlerini kapatmak ve faaliyetlerine son vermek zorunda kaldılar. 

Tüm esnaflar pandemi sürecinde çok ciddi kayıplarla karşılaştılar. Kısıtlamaların kaldırılması ile normalleşmenin olması beklenirken bu toparlanma henüz gerçekleşmedi. Geçmişten gelen borçları ödemek zorunda kalan esnaflar güncel borçların da eklenmesiyle krizden çıkabilmeleri mümkün olamadı. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ise yazılı bir açıklama yaparak esnafların içerisinden çıkılmaz sorunlarına dikkat çekti. Ticari çarkların sağlam bir şekilde dönebilmesi için esnafların devlet tarafından ayağa kaldırılması gerektiğini söyleyen Bendevi Palandöken çok kritik bir çağrıda bulundu. 

DESTEK KREDİSİ AÇIKLAMASI

Esnaflara yeni bir destek kredisi verilmesini söyleyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Salgının cefasını en çok çeken kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Biriken borçlarını ödeyemez durumda olan ve yeni borçlar ile de karşılaşan esnaflarımız çok zor durumdalar. 

Esnaflarımızın yaşadıkları ekonomik krizin devlet eliyle giderilmesi gerekir. Bu maksatla esnaflarımıza devlet tarafından sıfır faizli, 6 ay geri ödemesiz, ve uzun vadeli destek kredisi verilmelidir. Can suyu kredisi ile esnaflarımız yeniden ayağa kaldırılmalıdırlar.” dedi. 

yeni destek kredisi

ESNAF AYAĞA KALKMADAN TÜRKİYE EKONOMİSİ AYAĞA KALKAMAZ

TESK Başkanı Bendevi Palandöken açıklamalarına şöyle devam etti:

“Faaliyetlerini tamamen durdurup aylarca beklemek zorunda kalan esnaflarımız var. Bu esnaflarımızın sıfır faizli kredi kullanmalarına imkan tanınmalı. Sıkıntılı sektörler bulunuyor. Mesela kahvehane, çay ocağı, kantinci gibi esnaflarımız aylarca iş yapamadılar.  Bu esnaflarımız yapılandırma imkanlarına rağmen SSK ve Bağkur primlerini, birikmiş borçlarını ödeyemiyorlar.

Esnafımızın tüm bu borçlarını ödeyebilmeleri için sıfır faizli cansuyu kredisi verilmelidir. Bu krediyi kullanan esnafımız borçlarını ödeyecek ve 6 ay geri ödemesiz dönemde de kendi bütçesini toparlayıp ayağa kalkacaktır. Esnaf ayağa kalkmadan Türkiye ekonomisi ayağa kalkamaz. Dolayısıyla verilecek olan destek yine piyasalara pozitif katkı olarak geri dönecektir.” 

6 AY GERİ ÖDEMESİZ, FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK Mİ?

Esnaflar için talep edilen 6 ay geri ödemesiz, faizsiz destek kredisi için tüm gözler hükümet yetkililerine çevrildi. Esnaf birliğinden gelen bu açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde toplanacak olan ilk kabine toplantısında konuya dair bir karar çıkması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@