6 Aylık Enflasyon Toplamı Farkı Zammı ile Asgari Ücrete Temmuz'da Ara Zam Gelirse Maaş Kaç TL Olur?

Asgari ücrete Temmuz zammı hakkında dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile yeniden umut ışığı doğmuştu. Peki, enflasyon farkı ne kadar, enflasyon zammı sonrası maaş kaç TL olacak?

Finans 14.06.2022 - 09:25 14.06.2022 - 09:25 Gülcan Özer

TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon Mayıs ayında yüzde 75 barajına dayanırken yaşanan yükseliş en çok sabit gelirlilerin alım güçlerini olumsuz etkilemişti. Memur ve emekli maaşlarına her sene olduğu gibi Temmuz ayında enflasyon farkı zammı yansıtılırken bu sene enflasyondaki yükselişin anormal seviyelere gelmesi ile asgari ücrete ara zam beklentisi olmuştu. 

İlk olarak AK Parti milletvekilleri ve yöneticiler tarafından yapılan olumlu açıklamalar ile beklentiler güçlenirken sonrasında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile ihtimal zayıflamıştı. Ancak, Mayıs ayı enflasyonunun yeni rekorunu kırması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan yeni açıklama bir kere daha umutları yeşertti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ASGARİ ÜCRETE SON DAKİKA AÇIKLAMASI: TEMMUZ'DA MAAŞ ZAMMI VAR MI?

Gelen zamlar nedeni ile vatandaşın alım gücü her geçen gün biraz daha düşerken, ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaş gözünü gelecek ara zam müjdesine çevirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yapmış olduğu konuşmasında "Rasyonel gerekçelerle açıklanamayacak fiyat artışlarına karşı tedbirler geliştiriyoruz.

erdoğan asgari ücret açıklaması-1

Temmuz ayında enflasyon farkları ile milletimizin her kesimini daha da rahatlatacağız. Milli gelir sıralamasında Türkiye'nin yükselmesine mani olanlarla hesaplaşmamızı tamamlamadan son nefesimizi vermeyeceğiz" sözleri ile toplumun her kesimi ifadesini kullandı. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmalarında memur ve emekli ifadelerini kullanıyordu. Bu ifade değişikliği asgari ücretliye de ek zam ihtimalini doğurdu. 

ilk 5 aylık enflasyon tablosu

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ AYINDA ENFLASYON FARKI ZAMMI GELİRSE MAAŞ KAÇ TL OLUR, İLK 5 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI YÜZDE KAÇ?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından bugüne kadar Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayı olmak üzere 5 aylık enflasyon raporu yayımlandı. 5 aylık enflasyon toplamı yüzde 35,6 olarak gerçekleşirken Haziran ayı enflasyon tahmini ile bu rakamın toplam yüzde 38 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı jesti ve refah payı ile zam oranının yüzde 40 bandına çekilmesi beklenirken yüzde 38 bandında kalsa dahi 4 bin 250 TL olarak belirlenen asgari ücretin en az 5 bin 865 TL seviyesine yükseleceği belirtiliyor. Yani asgari ücrete enflasyon farkı olarak 1.615 liralık zam yansıtılmış olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@